W Hiszpanii rozprzestrzeniają się dwie groźne choroby wirusowe - gorączka zachodniego Nilu oraz gorączka krwiotoczna krymsko-kongijska. Hiszpańska regionalna ochrona zdrowia wydała w tej sprawie ostrzeżenie.
Odpowiedź jest zaskakująca.
Gromadzi się tam wiele zanieczyszczeń mogących przedostać się do żołądka.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed enterowirusem nazywanym wirusem echo. W ocenie specjalistów patogen jest bardzo niebezpieczny i może nawet doprowadzić do śmierci dziecka. Jak rozpoznać infekcję wywołaną przez niego? Co zrobić, aby ochronić malca przed zarażeniem?
Rośnie liczba zachorowań nie tylko na grypę, ale również na inne groźne wirusy.
Świat nie poradził sobie jeszcze z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, a badacze ze Stanów Zjednoczonych informują o nowym wirusie odzwierzęcym, który może być groźny dla ludzi.
Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.
Chorują maluchy w wieku od roku do 6 lat.
Infekcja wirusowa może aktywować w organizmie mechanizmy, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy takie zagrożenie niesie za sobą również zakażenie koronawiruem SARS-CoV-2?
Agnieszka Dygant pochwaliła się w sieci kadrem z urlopu. Aktorka wybrała się na Mazury, by cieszyć oczy malowniczymi krajobrazami. Niestety błogi wypoczynek przerwała niespodziewana choroba. "U nas rotawirus dziesiątkuje szeregi" – zdradziła fanom.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych stworzyli syntetyczną wersję koronawirusa SARS-CoV-2. Jego obecność w organizmie sprawia, że właściwy wirus nie może się namnażać i samoistnie znika. W ocenie naukowców to potencjalny sposób na skuteczniejszą walkę z pandemią.
Chorowanie w domu jest, jeśli można tak w ogóle mówić o chorowaniu, wygodne. We własnym lokum czujemy się bezpiecznie i mamy pod ręką wszystko, czego potrzebujemy. Jednak obecność chorego w miejscu, gdzie przebywają też inne osoby, rodzi obawę o ich zdrowie. Czy można się ustrzec transmisji wirusów?
Wirusy i bakterie w naszych domach przychodzą z zewnątrz. Przynosimy je my, dostają się do naszego domu wraz z zakupami, na ubraniach, a nawet w sierści psa, którego chwilę temu wyprowadzaliśmy na spacer. Jak sobie poradzić z takim towarzystwem?
Nowy wariant koronawirusa, który zaczął krążyć w Afryce Południowej, jest bacznie obserwowany przez naukowców z innych krajów. Zdaniem badaczy istnieje obawa, że może być on odporny na szczepionkę przeciw COVID-19. Czy trzeba będzie ją "przeprojektować"?
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że każdy z nas stara się lepiej dbać o swoje zdrowie i unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do zakażenia. Jednak jesienią i zimą zagrażają nam nie tylko wirusy, ale także smog. Dlaczego jest taki niebezpieczny i jak się przed nim chronić?
Edyta Górniak ponownie zabiera głos w sprawie pandemii koronawirusa. Tym razem piosenkarka wypowiedziała się na ten temat na Instagramie podczas prowadzenia auta. Wygląda na to, że gwiazda jednak zmieniła poglądy. Stwierdziła bowiem, że są dowody na istnienie wirusa.
Australijscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że koronawirus może przetrwać na banknotach, telefonach i innych przedmiotach do 28 dni. Takie informacje mogą niepokoić, dlatego o komentarz do nich poprosiliśmy chemika, prof. Marcina Drąga.
Przed wybuchem pandemii ich praca w laboratoriach nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-CoV-2 wszystko zmienił. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki przeciwko Covid-19, ani leku nie będzie, ale na czym właściwie polega ich praca? O tym opowiedział nam profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog oraz Mira Suchodolska, dziennikarka, autorka książki „Wirusolodzy”.
Czy Polska jest przygotowana na jesienny atak COVID-19 i grypy? We wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wirus powróci. Czy w wyniku luzowania obostrzeń nastąpił wzrost zakażeń?
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej wybuchła w 1963 roku we Wrocławiu. Jak do niej doszło? Ile osób zachorowało? Czy ospa prawdziwa podobna jest do wietrznej? W jakich krajach pozostawiono magazyny przechowujące wirusa ospy prawdziwej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr n. med. Pawła Grzesiowskiego. Naszego gościa zapytaliśmy również, skąd się biorą wirusy, jak się przenoszą i czy mogą zagrozić naszej cywilizacji.
Przymierzalnia w sklepie to miejsce, gdzie codziennie pojawia się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Każda z nich zostawia tam przyniesione na skórze bakterie i wirusy. To samo tyczy się przymierzanych przez nas ubrań. Jak niczym się nie zarazić kupując ubrania, buty i kosmetyki? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Każdego dnia miliony Polaków korzysta z portali społecznościowych. Coraz częściej mamy do czynienia z wirusami atakującymi te sieci. Jaki cel przyświeca ich twórcom i jak nie paść ofiarą takiego złośliwego programu? Zobaczcie!
Najczęściej przeziębiamy się w okresie jesienno-zimowych. O przyczynach przeziębień i minimalizowaniu ryzyka zachorowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Zbigniewem Gaciongiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Które infekcje wirusowe mogą zagrażać życiu dziecka? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas, który także ostrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawami z dziećmi i podkreśla, by zwracać szczególną uwagę na sposób trzymania dziecka za rękę. Dlaczego?
Grypa ta choroba zakaźna układu oddechowego przenosi się drogą kropelkową, może mieć trudny w leczenu przebieg i dawać powikłania. Częściej zapadają na nią ludzie z obniżoną odpornością. Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, czy zagraża nam epidemia świńskiej grypy? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza? Dlaczego grypy nie można leczyć antybiotykami? Czym jest tzw. bezobjawowe zapalenie płuc?