Najgroźniejszy gatunek na Ziemi
Szczury, nietoperze i inne zwierzęta, często traktowane są jako największe zło. Roznoszą one różne choroby, to fakt, którymi także zarazić może się człowiek. Jednak to nie one stanowią największe zagrożenie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zwierzęta domowe i dzikie
Według najnowszej analizy genomów wirusów najbardziej niebezpiecznymi roznosicielami tych drobnoustrojów są... ludzie we własnej osobie. To my stanowimy największy rezerwuar wirusów, które przenosimy na zwierzęta, zarówno domowe jak i dzikie. Prawie dwa razy więcej "dajemy" niż "otrzymujemy".
- Zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego wirusy ewoluują, aby wskoczyć do różnych żywicieli w szerszym "drzewie życia", może pomóc nam dowiedzieć się, w jaki sposób pojawiają się nowe choroby wirusowe u ludzi i zwierząt - wyjaśnił Cedric Tan, genetyk z University College London.
Człowiek zagrożeniem dla innych gatunków
Dzięki rozprzestrzenianiu się człowieka na przestrzeni wieków wirusy mają wiele możliwości do rozwoju. Ludzie, którzy zaludniali ziemię, odwiedzali niemal każdy zakątek planety. A to oznaczało dla drobnoustrojów większą szansę na skuteczne przeniesienie się do większej liczby żywicieli. Dzięki temu mogły najpierw podróżować dzięki człowiekowi, by dotrzeć do żywiciela idealnego, którym mogło być np. zwierzę w odległej dżungli, endemiczne dla jakiegoś miejsca.
- Jeśli wirus przenoszony przez ludzi zainfekuje nowy gatunek zwierzęcia, wirus może nadal się rozwijać, nawet jeśli zostanie wykorzeniony u ludzi, lub nawet wyewoluować, zanim ponownie zainfekuje pierwotną ofiarę - człowieka - wyjaśniał Cedric Tan, genetyk z University College London.
Dobrym przykładem jest tutaj COVID-19, kiedy podczas pandemii zauważyliśmy infekowanie innych gatunków. Chociaż wirus przeniósł się najprawdopodobniej z nietoperza, na człowieka, to człowiek rozniósł to zagrożenie po całej planecie. Doprowadzając przy tym do zarażania innych gatunków, np. kotów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Śpiewający pies z Nowej Gwinei – historia powstania tej wyjątkowej rasy i jej cechy
- Przejechali 700 km, by uratować szczeniaka. Psiak przez tydzień nie mógł wydostać się z rzeki
- Sukces schroniska w Krakowie. Ile psiaków znalazło nowy dom?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: sciencealert.pl
Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF/Getty Images