Profilaktyka zdrowia

Czy jest gen wrażliwości na zimno? Ekspertka tłumaczy, co jest dla nas lepsze: ciepło czy chłód

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy człowiek ma geny wrażliwości na zimno?
Czy człowiek ma geny wrażliwości na zimno? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bardzo często zdarza się, że w tym pomieszczeniu jedna osoba będzie się trzęsła z zimna, a druga będzie narzekała, że jest jej zdecydowanie za gorąco. Co decyduje o tym, jak odczuwamy temperaturę? Czy do chłodu albo gorąca można się przyzwyczaić? Czy jest gen wrażliwości na zimno? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Magdaleną Krajewską, specjalistką medycyny rodzinnej.

Co decyduje o tym, jak reagujemy na temperaturę?

O tym, jak odczuwamy temperaturę, decyduję pewne receptory - TRPM8. Badacze, którzy je wskazali, zostali nagrodzeni za swoje odkrycie nagrodą Nobla. - Wiemy już, w jaki sposób my odbieramy zimno. To nie jest tak bardzo genetyka, bardziej przyzwyczajenia nasze różne - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej.

W pewnym stopniu na to, jak odbieramy daną temperaturę, wpływa nasza masa ciała. - Rozmawiałam z moją koleżanką dietetyczką, [...], u niej anorektyczki bardzo - z powodu niedożywienia - odczuwają to zimno - tłumaczyła nasza rozmówczyni. Co ciekawe, znaczenie ma także ilość skóry na naszym ciele. - Przez nią oddajemy ciepło. Jeśli jesteśmy mali, filigranowi, łatwiej to ciepło oddajemy - wyjaśniła specjalistka.

Ciepło czy chłód. Co jest lepsze dla naszego zdrowia?

- Chłód jest zdrowszy dla nas. W szczególności w nocy lepiej nam się śpi. Jak się przegrzewamy w nocy, wytwarza się kortyzol, czyli hormon stresu. Budzimy się. Więc pozornie jest tak, że pod tą kołderką jest cieplutko, chce nam się spać, ale ten sen jest zdecydowanie gorszy - powiedziała dr Magdalena Krajewska.

Jak dodała, sytuacja, gdy nagle zaczynamy marznąć w temperaturze, która nam wcześniej odpowiadała, nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Konsultacja z lekarzem będzie potrzebna, gdy zauważamy u siebie jeszcze inne dolegliwości. - Na przykład chudniemy albo tyjemy czy mamy jakieś dodatkowe objawy, to jak najbardziej może to być niepokojące. Na przykład [...] mogą to być problemy z tarczycą - ostrzegła nasza gościni.

Często mówi się, że ciepło najbardziej ucieka przez głowę oraz stopy. Czy faktycznie tak jest? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości