Bardzo często zdarza się, że w tym pomieszczeniu jedna osoba będzie się trzęsła z zimna, a druga będzie narzekała, że jest jej zdecydowanie za gorąco. Co decyduje o tym, jak odczuwamy temperaturę? Czy do chłodu albo gorąca można się przyzwyczaić? Czy jest gen wrażliwości na zimno? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Magdaleną Krajewską, specjalistką medycyny rodzinnej.
Co decyduje o tym, jak reagujemy na temperaturę?
O tym, jak odczuwamy temperaturę, decyduję pewne receptory - TRPM8. Badacze, którzy je wskazali, zostali nagrodzeni za swoje odkrycie nagrodą Nobla. - Wiemy już, w jaki sposób my odbieramy zimno. To nie jest tak bardzo genetyka, bardziej przyzwyczajenia nasze różne - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej.
W pewnym stopniu na to, jak odbieramy daną temperaturę, wpływa nasza masa ciała. - Rozmawiałam z moją koleżanką dietetyczką, [...], u niej anorektyczki bardzo - z powodu niedożywienia - odczuwają to zimno - tłumaczyła nasza rozmówczyni. Co ciekawe, znaczenie ma także ilość skóry na naszym ciele. - Przez nią oddajemy ciepło. Jeśli jesteśmy mali, filigranowi, łatwiej to ciepło oddajemy - wyjaśniła specjalistka.
Ciepło czy chłód. Co jest lepsze dla naszego zdrowia?
- Chłód jest zdrowszy dla nas. W szczególności w nocy lepiej nam się śpi. Jak się przegrzewamy w nocy, wytwarza się kortyzol, czyli hormon stresu. Budzimy się. Więc pozornie jest tak, że pod tą kołderką jest cieplutko, chce nam się spać, ale ten sen jest zdecydowanie gorszy - powiedziała dr Magdalena Krajewska.
Jak dodała, sytuacja, gdy nagle zaczynamy marznąć w temperaturze, która nam wcześniej odpowiadała, nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Konsultacja z lekarzem będzie potrzebna, gdy zauważamy u siebie jeszcze inne dolegliwości. - Na przykład chudniemy albo tyjemy czy mamy jakieś dodatkowe objawy, to jak najbardziej może to być niepokojące. Na przykład [...] mogą to być problemy z tarczycą - ostrzegła nasza gościni.
Często mówi się, że ciepło najbardziej ucieka przez głowę oraz stopy. Czy faktycznie tak jest? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ta roślina dodawana jest do kosmetyków i żywności. Nowe badania wykazały, że ma działania rakotwórcze
- Badacze wykryli nowego groźnego wirusa. Czy grozi nam kolejna pandemia?
- Czy wysokie BMI przekłada się na problemy ze zdrowiem? Zdaniem badaczy niekoniecznie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News