zimno

  zimno

  Czy w tym roku oszczędzi rośliny? Diana Kautz podzieliła się z widzami Dzień Dobry TVN przewidywaniami synoptyków.

  Osoby, którym znudziło się morsowanie i chcą "czegoś więcej" mogą spróbować zimowego pływania. Na czym ono polega? Kto może uprawiać tę dyscyplinę? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  W sezonie jesienno-zimowym wiele osób skarży się na marznące stopy. Przyczyny tej dolegliwości mogą być przeróżne. Podpowiadamy, jak skutecznie rozgrzać stopy domowymi sposobami.

  W niskiej temperaturze czuje się jak ryba w wodzie i zachęca też innych do zanurzania się w lodowatej toni. Valerjan Romanovski, Polak z Wileńszczyzny, ostatni czas spędził w Laponii. O swojej wyprawie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Zachęcał także do przyjazdu w Karkonosze, gdzie można morsować w jednym z tamtejszych wodospadów.

  Za oknem ciemno, a do tego pogoda nie zachęca do spacerów. W Dzień Dobry TVN Konrad Koterba zaprezentował gadżety, które ułatwią nam przetrwać jesienno-zimową chandrę.

  Josef Koeberl pobił rekord świata, przebywając w kapsule wypełnionej kostkami lodu. Wyczynu tego dokonał na rynku austriackiego miasteczka Melk. Jak mu się udało wytrzymać w takich warunkach przez ponad 150 minut? Czy kiedykolwiek się przeziębia? Z austriackim morsem rozmawiał reporter, Robert Stockinger. Natomiast ze studia połączyliśmy się z pediatrą, Ewą Miśko-Wąsowską, aby powiedziała o leczniczym działaniu niskich temperatur.

  O Zimnej Zośce i Zimnych Ogrodnikach z pewnością wielokrotnie każdy z nas słyszał od babć pielęgnujących przydomowe ogródki. Przez te chłodniejsze majowe dni ogrodnicy boją się o rosnące na grządkach rośliny. O majowych ochłodzeniach i ludowych mądrościach rozmawialiśmy z blogerem naukowym Piotrem Stanisławskim. Jaki wpływ mają zmiany klimatyczne?

  Napływające do Polski arktyczne powietrze spowodowało wyraźny spadek temperatur. Dlatego zaprosiliśmy do Dobry TVN Fina Petteri Tumeliusa, by opowiedział o fińskich sposobach na silne mrozy. Czy ciepła herbata i ubranie się na cebulkę wystarczą? Zobaczcie, ile saun przypada na jednego Fina!

  W pierwszą niedzielę stycznia Pani Krystyna wracała do domu leśnymi drogami. Niestety nie dotarła do niego. Jej auto zaklinowało się na nasypie, a telefon się wyładował. Kobietę odnaleziono we wtorek. Była w stadium głębokiej hipotermii. Pomimo wysiłków lekarzy nie udało się jej uratować. Oto rekonstrukcja ostatnich dni życia Pani Krystyny i akcji ratunkowej.

  Doktor Tomasz Rożek i młody naukowiec Łukasz Kandefer pokazali w Dzień Dobry TVN kilka ciekawych eksperymentów. Dlaczego należy dopompować opony, kiedy robi się zimno? Co się stanie, kiedy różę wsadzimy do ciekłego azotu? Co powstanie, kiedy do azotu dolejemy gorącą wodę? I co mówią osoby tuż przed zrobieniem eksperymentu?

  W taką pogodę większość mam ma kłopoty z tym, aby dobrze ubrać dzieci. Zazwyczaj zakładają na swoje pociechy mnóstwo ubrań, wychodząc z założenia, że szczelnie opatulone dziecko jest dobrze chronione przed zimnem. Czy jest tak rzeczywiście? Jak należy ubierać maluszki, a jak większe dzieci? Jakie części ciała należy chronić przed zimnem? Jak poznać, że małe dziecko jest wychłodzone? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakaźnej.