Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Kiedy robi się chłodniej, zakładamy na siebie więcej warstwa ubrań, częściej sięgamy też po niezdrowe przekąski czy alkohol. Takie praktyki, niestety, mogą wpłynąć na zdrowie części intymnych. W jaki sposób?
Jak niska temperatura wpływa na części intymne?
Kiedy temperatura spada nasza skóra staje się bardziej wysuszona. Dotyczy to nie tylko skóry na naszych dłoniach czy stopach, ale także tej w okolicach części intymnych. A brak odpowiedniego nawilżenia pochwy to nie tylko dyskomfort, ale wyższe ryzyko rozwoju infekcji.
Warto przypomnieć, że w pochwie żyją miliony "dobrych" i "złych" bakterii. Ciepło i wilgoć sprawiają, że bardzo łatwo zaburzyć tę delikatną równowagę, która między nimi panuje. Jeśli proporcje zostaną zachwiane może dojść do rozwoju infekcji dróg moczowych lub bakteryjnego zapalenia pochwy. Mimo że obie infekcje są łatwe do wyleczenia, to towarzyszy im szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak swędzenie pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu i nieprzyjemny zapach.
Co zrobić, aby uniknąć infekcji intymnych?
Aby uniknąć takich problemów, specjaliści zalecają kobietom noszenie w tym okresie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. Nylon, poliester lub koronka, mogą podrażniać miejsca intymne. - Zamień bieliznę syntetyczną, która zatrzymuje wilgoć, na bardziej oddychającą tkaninę, np. bawełnę, która pomoże utrzymać chłód w miejscach intymnych - powiedziała w rozmowie z dailymail.co.uk Adrienne Benjamin, dietetyczka.
Co więcej, w chłodniejszych miesiącach należy zrezygnować ze stosowania perfumowanych płynów do higieny intymnej, ponieważ mogą one jeszcze bardziej wysuszać skórę. Uważać trzeba też z zapachowymi płynami do kąpieli. One również mogą zaburzyć mikrobiotę pochwy, podrażniać skórę, a także zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji drożdżakowych i infekcji dróg moczowych.
Nie bez znaczenia jest też dieta. Nadmierne spożywanie cukru i słodyczy, może osłabić układ odpornościowy, a tym zwiększyć podatność na infekcje. Nie znaczy to jednak, że w okresie świątecznym musi zrezygnować ze słodkości. - Od czasu do czasu zjedzenie piernika powinno być w porządku - zaznaczyła dr Jessica Shepard, ginekolog.
Zadbać trzeba również zadbać o odpowiednie nawodnienie. Według "Harvard Health" kobiety powinny w ciągu dnia wypijać około 11,5 szklanki wody. Taka ilość zapewnia prawidłowe działanie całego organizmu oraz właściwe nawilżenie skóry, także tej w okolicach części intymnych. Trzeba dodać, że picie alkoholu sprzyja odwodnieniu, dlatego trzeba sięgać po niego z rozwagą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy iść na pierwszą wizytę do ginekologa? "U bardzo młodej dziewczynki mieliśmy początkową fazę raka"
- Tori Spelling urodziła 5 dzieci. Podczas jednej z wizyt ginekolog skomentował jej narządy intymne
- Jak często Polki chodzą do ginekologa? O swoje zdrowie najbardziej troszczy się jedna grupa kobiet
Autor: KO
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Iris Friedrich/Getty Images