Kobiety lubią dbać o siebie. Wielu młodym mamom bardzo zależy na powrocie do dawnego wyglądu. Uważa się, że opalenizna optycznie wysmukla ciało i maskuje niedoskonałości, dlatego panie po porodzie chcą wybrać się na solarium. Karmienie piersią a solarium – co na ten temat mówią specjaliści?
Czas laktacji nie powinien być dla młodej matki okresem pełnym wyrzeczeń, ponieważ szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Warto jednak zaznaczyć, ze solarium uważane jest za szkodliwe bez względu na okres w życiu, w którym z niego korzystamy. Sprawdź, czy opalanie się w ten sposób podczas karmienia piersią jest uważane za szczególnie niebezpieczne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Czy karmiąc piersią, można chodzić na solarium?
Wiele matek zastanawia się, czy karmiąc piersią można iść do solarium. Mimo że ten sposób opalania się jest całkowicie zakazany w czasie ciąży, to w okresie laktacji nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie ma żadnego ryzyka dla zdrowia dziecka. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z solarium zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem dla osoby opalającej się – przyspiesza starzenie się skóry i może przyczynić się do powstania czerniaka. Zaleca się, aby z pierwszym pójściem na solarium po ciąży poczekać około 6–8 tygodni od porodu.
Warto także skonsultować tę kwestię z lekarzem. Opalając się w czasie laktacji, należy zasłaniać sutki, gdyż są one szczególnie wrażliwe. Lampy mogą je podrażnić, a nawet doprowadzić do powstania oparzeń. Nie powinno się opalać w ten sposób dłużej niż 10 minut podczas jednej wizyty. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z solarium może doprowadzić do utrwalenia się ostudy, czyli przebarwień na skórze powstałych w czasie ciąży.
Solarium podczas karmienia piersią – wpływ na laktację
Opalanie i karmienie piersią się nie wykluczają. Promieniowanie emitowane w solarium nie wpływa na mleko matki – nie zmienia jego jakości, ilości, smaku ani konsystencji. Za podaż pokarmu odpowiada przede wszystkim ssanie przez dziecko piersi. Warto zaznaczyć, że podczas opalania się może dojść do mimowolnego wypływu pokarmu. To naturalna reakcja i nie powinna budzić niepokoju u karmiącej. Korzystanie z solarium nie powoduje zastojów mleka ani zapalenia sutka. Trzeba jednak pamiętać, że podrażnione lub poparzone w wyniku zbyt długiego naświetlania lampami brodawki mogą utrudniać karmienie albo w ogóle je uniemożliwić. W takiej sytuacji bardzo trudne jest nawet ściągnięcie pokarmu za pomocą laktatora.
Czy solarium podczas karmienia piersią jest całkowicie bezpieczne?
Solarium nie jest uważane za bezpieczne – zarówno w czasie laktacji, jak i poza nim. Eksperci twierdzą, że promieniowanie UVB może mieć działanie rakotwórcze. Dowiedziono, że u osób opalających się w ten sposób zmiany nowotworowe pojawiają się nawet trzykrotnie częściej niż u tych, które nigdy nie korzystały z takiego rozwiązania. Emitowane w kabinie promieniowanie UVA ma właściwości obniżające odporność organizmu, co również może przyczynić się do rozwoju czerniaka złośliwego. W solarium nie stosuje się kremów z filtrem, dlatego jest ono niebezpieczniejsze niż w przypadku kąpieli słonecznych. Krótko po ciąży, w okresie laktacji, skóra jest bardzo wrażliwa, a opalane się w czasie karmienia piersią może znacznie przyspieszyć starzenie się skóry.
Solarium przy karmieniu piersią: ważne wskazówki
Korzystanie z solarium podczas karmienia piersią nie musi być bardzo szkodliwe, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Konieczne jest osłonięcie sutków (np. wacikiem) albo posmarowanie ich grubą warstwą kremu z filtrem. Można także założyć biustonosz. Trzeba rozsądnie korzystać z tej formy opalania – niezalecane są sesje dłuższe niż 8 minut ani zbyt częste wizyty. Po powrocie z solarium konieczne jest umycie piersi przed przystąpieniem do karmienia dziecka.
Inne metody na uzyskanie opalenizny
Opalenie się w solarium podczas karmienia piersią nie jest jedyną możliwością na uzyskanie pięknego koloru skóry. W czasie laktacji z powodzeniem można używać samoopalaczy. Ich duże cząsteczki nie przenikają do krwiobiegu, a co za tym idzie – nie mają żadnego wpływu na pokarm matki. Możliwe jest także korzystanie z opalania natryskowego. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż środek rozpylany w czasie zabiegu nie powinien dostać się do układu pokarmowego i oddechowego kobiety. Stosując samoopalacze lub korzystając z opalania natryskowego, nie należy pokrywać produktami opalającymi piersi, zwłaszcza brodawek, ponieważ dziecko mogłoby je przypadkiem spożyć podczas ssania piersi.
Zobacz także:
- Mama ginekolog o karmieniu piersią w połogu. "Kolejny raz bym nie dała rady"
- Dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią. Czy powinno się unikać produktów alergizujących?
- Nieocenione zalety karmienia piersią. Może chronić dziecko przed śmiercią
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Natalia Lebedinskaia/Getty Images