Newsy

Ta roślina dodawana jest do kosmetyków i żywności. Nowe badania wykazały, że ma działania rakotwórcze

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
abczdrowie.pl
Laborantka w czasie pracy. Koronawirus. Lek na COVID-19. Badania kliniczne

Ekstrakt z aloesu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości bardzo często wchodzi w skład kosmetyków czy suplementów diety. Tymczasem zespół ekspertów działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS jest zdania, że wyciąg z liści aloesu może wykazywać działanie toksyczne. Dodatkowe naukowcy wskazali jeszcze cztery związki, które mają działanie rakotwórcze i nigdy nie powinny się znaleźć w suplementach diety. Co trafiło na listę?

Suplementy diety. Które substancje nie powinny się w nich znajdować?

Specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego od 2021 roku przyglądają się rynkowi suplementów diety. Ma to na celu wskazanie substancji, które nigdy nie powinny znaleźć się w tego rodzaju produktach. Najnowsze badania pozwoliły uzupełnić listę o kolejne cztery niebezpieczne dla zdrowia związki.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nowe substancje niedozwolone w suplementach to:

  • ewodiamina;
  • grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego;
  • higenamina;
  • hordenina.

Wyciąg z aloesu. Czy jest groźny dla zdrowia?

Badacze przyjrzeli się także wyciągowi z aloesu. Związek ten dodawany jest do kosmetyków, żywności czy suplementów diety. Choć wiele osób uważa, że ekstrakt pochodzący z liści tej rośliny ma korzystny wpływ na zdrowie, to zdaniem badaczy nie jest to do końca prawda. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował analizę, w której przestrzegał, że ekstrakt z liści aloesu i strukturalny analog dantronu wykazują działanie rakotwórcze. Dodatkowo w badanach in vitro dowiedziono, że związki hydroksyantracenowe i jego pokrewne, np. emodyna, aloe-emodyna, strukturalnie pokrewny dantron - mogą działać genotoksycznie.

Do tej kwestii odniósł się GIS. - Biorąc pod uwagę szkodliwy wpływ na zdrowie związany z narażeniem na ww. substancje oraz fakt, że nie można ustalić dziennego spożycia pochodnych hydroksyantracenu, które nie budzi obaw o zdrowie człowieka, substancje te nie powinny być dodawane do żywności ani stosowane w produkcji żywności - czytamy w komentarzu do uzupełnionej listy substancji szkodliwych dla zdrowia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: janiecbros/Getty Images

Pozostałe wiadomości