Ekstrakt z aloesu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości bardzo często wchodzi w skład kosmetyków czy suplementów diety. Tymczasem zespół ekspertów działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS jest zdania, że wyciąg z liści aloesu może wykazywać działanie toksyczne. Dodatkowe naukowcy wskazali jeszcze cztery związki, które mają działanie rakotwórcze i nigdy nie powinny się znaleźć w suplementach diety. Co trafiło na listę?
Żel aloesowy doskonale sprawdza się jako balsam do ciała czy składnik domowych maseczek do twarzy, ale warto wykorzystać go także w codziennej pielęgnacji włosów.
Aloes zawiera ponad 200 składników aktywnych, a jego miąższu używała już Kleopatra. Polecany jest dla cukrzyków. Pomaga również na problemy jelitowe, oparzenia i przyspiesza leczenie ran. Krótko mówiąc: aloes jest dobry na wszystko. W jaki sposób stosować go wewnętrznie i zewnętrznie? Którą odmianę najlepiej przyswaja nasz organizm? Jak hodować go na parapecie? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska i aloes.
Wzmacnia system immunologiczny, oczyszcza wątrobę, goi rany i wrzody, łagodzi bóle, nawilża skórę i leczy opryszczkę, jest też silnym środkiem regenerującym i wspomagającym leczenie oparzeń. O aloesie, królowej roślin, której wszystkie zalety trudno byłoby wymienić, opowiedziały nam: pracująca na plantacji Aloe Very Małgorzata Jurkowska i dr Elżbieta Olejnik, doktor nauk chemicznych, autorka książek o aloesie.