Plastikowe pojemniki nie są najlepszym wyborem na przechowywanie żywności. Szkodliwe składniki, z których są zrobione, mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że popularny słodzik - aspartam może mieć właściwości rakotwórcze.
Syntetyczne związki chemiczne (PFAS), nazywane też "wiecznymi chemikaliami" wykorzystywane m.in. do produkcji odzieży wodoodpornej czy opakowań na żywność mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Environmental Health Perspectives" sugerują, że substancje te mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów. W jaki sposób?
Ekstrakt z aloesu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości bardzo często wchodzi w skład kosmetyków czy suplementów diety. Tymczasem zespół ekspertów działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS jest zdania, że wyciąg z liści aloesu może wykazywać działanie toksyczne. Dodatkowe naukowcy wskazali jeszcze cztery związki, które mają działanie rakotwórcze i nigdy nie powinny się znaleźć w suplementach diety. Co trafiło na listę?
W popularnych lekach na cukrzycę wykryto zanieczyszczenie potencjalnym czynnikiem rakotwórczym - informuje amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). O których preparatach mowa? Którzy pacjenci muszą uważać?
Katarzyna Bosacka, jak mantrę powtarza: "czytajmy etykiety"! Bo to właśnie po etykietach poznamy, czy żywność, którą kupujemy nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ostatnie badania wykazują, że zawarte w wędlinach konserwanty są silnie rakotwórcze. Jak "na oko" rozpoznać te pozbawione chemii? Czy wędliny, które możemy kupić w sklepach ekologicznych są faktycznie ekologiczne?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się w wędlinach jadu kiełbasianego. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka wytłumaczyła, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe jak to ze sklepu.
Zatkane tętnice, otyłość brzuszna, cukrzyca, bezpłodność a nawet rak - takie mogą być skutki spożywania dużych ilości rafinowanego oleju palmowego. Producenci żywności chętnie go stosują ze względu na niską cenę. Znajdziemy go w czipsach, słonych przekąskach, czekoladzie, kostkach rosołowych i wielu innych produktach. Czym naturalny olej palmowy różni się od rafinowanego? Dlaczego ten rafinowany nie został jeszcze zakazany? Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie go z diety? O tym w Dzień Dobry TVN dr Jacek Postupolski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH oraz prowadząca cykl "(Ro)zważmy to" Katarzyna Bosacka.