Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że popularny słodzik, aspartam, może mieć właściwości rakotwórcze. Do najnowszego komunikatu, na Instagramie odniosła się Katarzyna Bosacka, propagatorka zdrowego odżywiania. "Aspartam znajduje się m.in. w napojach gazowanych, produktach light, jogurtach i słodyczach" - napisała.
Aspartam - czym jest?
Aspartam to związek chemiczny, który należy do grupy estrów peptydowych. Ten popularny słodzik jest dodawany do produktów jako alternatywa dla cukru. Znajdziemy go przede wszystkim w napojach niskokalorycznych, gumach do żucia i drażetkach odświeżających oddech. Jest to najczęstszy wybór diabetyków.
Warto wiedzieć, że trawiony przez człowieka aspartam rozkłada się na: kwas asparaginowy oraz fenyloalaninę, która dla osób z fenyloketonurią jest zagrożeniem.
Katarzyna Bosacka o najnowszych doniesieniach Światowej Organizacji Zdrowia
Badania nad szkodliwością aspartamu trwają od lat, a podejrzenia rakotwórczego wpływu na zdrowie wracają jak bumerang. Największe wątpliwości budzą składniki, które są produktami ubocznymi aspartamu: metanol i wspomniana wcześniej fenyloalanina. To one mogą być odpowiedzialne za podejrzenie rakotwórczego działania tego popularnego słodzika.
O szkodliwości aspartamu mówi także Katarzyna Bosacka. Na Instagrama dodała grafikę, na której widnieją najnowsze doniesienia agencji prasowej Reuters.
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że aspartam - popularny sztuczny słodzik, został uznany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za "prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi" - zaalarmowała.
Propagatorka zdrowego żywienia dokładnie wypunktowała, w jakich produktach może się znaleźć ta popularna substancja. - W napojach gazowanych, produktach light, jogurtach, słodyczach, płatkach śniadaniowych, bezcukrowych gumach do żucia, oraz nawet w niektórych lekach - wyjaśniła.
Katarzyna Bosacka podkreśliła, że obecnie nie jest znana dokładna ilość aspartamu, która może być szkodliwa dla zdrowia. Powinniśmy dowiedzieć się tego w połowie lipca.
Alarmujący post na Instagramie naszej ekspertki nie umknął uwadze komentujących.
- Upływ czasu, przemiana pokoleniowa i systemowa robią swoje - napisała jedna osoba. - To ciekawe, że leki wciąż zawierają tą substancję - dodała druga. - Sądzę, że jest to trucizna, bardzo nie lubię sztucznego smaku. Zawsze go wyczuję - skomentowała kolejna.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym zastąpić cukier? Naturalne i syntetyczne zamienniki
- Otyli chłopcy mogą mieć problemy z płodnością. Niepokojące ustalenia badaczy
- Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Coolpicture/GettyImages