Rodzicu, zmobilizuj dziecko do ruchu. W przeciwnym razie może mieć problem z bruksizmem 

Jak leczyć bruksizm?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dzieci?
Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dzieci?
Aparat ortodontyczny - rodzaje, ceny i efekty
Aparat ortodontyczny - rodzaje, ceny i efekty
Moda na „ostrą szczękę”
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to przypadłość, która dotyczy od 8 do 31 proc. populacji ludzi na całym świecie. Co wywołuje bruksizm u najmłodszych i jak skutecznie go leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Anna Widmańska-Grzywaczewska - specjalista ortodonta z Zakładu Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Bruksizm - co to jest?

Bruksizm to patologiczne ścieranie zębów. Przypadłość daje o sobie znać w czasie snu (tzw. bruksizm senny), jak i poza fazą snu. Głównym czynnikiem, który przyczynia się do zgrzytania zębami, jest stres. - Wiemy, że dzieci są obciążone licznymi obowiązkami. Często rodzice w trosce o dobro dziecka nakładają wiele obowiązków, którym dziecko nie jest w stanie sprostać. Zwiększone napięcie mięśniowe spowodowane stresem powoduje ścieranie, zaciskanie, zgrzytanie - tłumaczyła Anna Widmańska-Grzywaczewska – specjalista ortodonta, Zakład Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co ciekawe, badacze dowiedli, że istnieje zależność między bruksizmem a graniem w gry komputerowe. W ocenie specjalistów ma on dotykać te dzieci, które poświęcaj temu zajęciu więcej niż dwie godziny. - Rodzice muszą redukować tę wątpliwą przyjemność - powiedziała Anna Widmańska-Grzywaczewska. Do powstawania bruksizmu może prowadzić także brak aktywności fizycznej. - Wyładowanie tych emocji w ciągu dnia aktywnością fizyczną byłoby czynnikiem pomocnym - dodała specjalistka. Warto dodać, że bruksizmowi mogą towarzyszyć także obgryzanie paznokci czy przedmiotów, np. ołówka.

Bruksizm - jak można go leczyć?

W leczeniu bruksizmu bardzo często stosuje się toksynę botulinową. Jej wstrzyknięcie powoduje paraliż mięśni, dzięki czemu pacjent przestaje ścierać zęby. Tej metody nie można jednak zastosować u maluchów. - U dzieci polecamy modyfikację trybu życia. Polecamy, jeżeli jest to konieczne, rozmowę z psychologiem. Jeśli chodzi o farmakologiczne działanie w przypadku bruksizmu, to musi być ono bardzo ostrożnie przeprowadzone, pod kierunkiem specjalisty podawane są leki uspokajające, ale jest to decyzja lekarza - powiedziała ekspertka.

Dodatkowo w leczeniu bruksizm stosuje się specjalne nakładki na zęby. - Lekarz ortodonta decyduje, czy to będzie nakładka. Jeśli chodzi o nakładki, mają to być szyny nagryzowe miękkie - tłumaczyła. Czy zgrzytanie zębami zawsze ma charakter patologiczny? Kiedy rodzic powinien zabrać dziecko do lekarza? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości