"Kobieta na krańcu świata" w Kenii
Kenia nie bez powodu jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów w Afryce. Malownicze krajobrazy, dzikie zwierzęta i bogata kultura przyciągają tu co roku prawie 2 miliony turystów. Jednak za pocztówkowymi widokami kryje się mniej idylliczny obraz. Choć Kenia oficjalnie zakazała polowań w 1977 roku, kłusownicy nadal próbują zabijać dzikie zwierzęta. Grupa kilkunastu odważnych kobiet postanowiła stawić im czoła.
- Powodów, dla których giną zwierzęta w Afryce, jest kilka. Zabieramy im coraz więcej terenu i nie mają tej wolności, którą potrzebują mieć. Często zwierzęta i ludzie wchodzą sobie w w kolizję. Ale przypomnę, że oryginalnie były to tereny zwierząt i to my powinniśmy myśleć, jak dostosować się do zasad, które panują w naturze. Inna sprawa to nielegalne polowania i kłusownictwo - mówiła Martyna Wojciechowska.
Martyna Wojciechowska o roli rangerek
Rangerki, które stał się bohaterkami najnowszego odcinka "Kobiety na krańcu świata", pełnią rolę mediatorek między swoją społecznością a osobami zaangażowanymi w ochronę natury. Jak tłumaczy podróżniczka, Masajowie nie zawsze żyli w harmonii z dzikimi zwierzętami. Według dawnej tradycji w tej kulturze chłopiec powinien upolować lwa, aby stać się mężczyzną. Obecnie zwierzęta zabijane są również w odwecie za ataki na inwentarz lub z chęci zarobku.
- W kulturze Masajów kobieta nie pełni ról zawodowych na zewnątrz. Stworzono pierwszy kobiecy oddział Masajek złożony z rangerek z różnych społeczności. Nazywają się "Team Lwic". Ich rolą jest ochrona, edukacja, ale i rozwiązywanie konfliktów między ludźmi a zwierzętami - tłumaczyła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN.
Szacuje się, że na całym świecie czarny rynek handlu dzikimi zwierzętami może być wart nawet ok. 80 miliardów złotych. Organizacje międzynarodowe biją na alarm - wg badań od lat 70-tych populacje aż 70% gatunków zwierząt drastycznie spadają, a wiele z nich jest na skraju wyginięcia. Więcej dowiesz się z poniższego materiału:
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Michał Cessanis odkrywa uroki Madery. "To jest wyspa dla aktywnych"
- Kenia – kiedy tam jechać, co warto ze sobą zabrać i co zobaczyć na miejscu?
- Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania - gdzie najlepiej spędzić wakacje?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News