Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania - gdzie najlepiej spędzić wakacje?

Wyspy Kanaryjskie
Fot. Getty Images/wallix
Wyspy Kanaryjskie to kompromis dla wszystkich tych, którzy przy wyborze wakacyjnego kierunku, nie umieją wybrać między rajskimi plażami a trekkingiem w pięknych górach. Hiszpański archipelag da nam bowiem jedno i drugie. Dowiedz się, gdzie leżą Kanary, jakie ciekawe miejsca na nich znajdziesz oraz którą z wysp wybrać.

Zobacz też: Wiza do Australii – jakie są rodzaje wiz i którą wybrać? >>>

Od dawna marzy Ci się urlop , który połączy leniuchowanie na rajskiej plaży i kąpiel w oceanie wraz z górskimi wycieczkami i zapierającymi dech w piersi widokami? Archipelag wysp kanaryjskich jest miejscem idealnym dla Ciebie. Turystów przyciąga tam przede wszystkim wyjątkowe położenie, zawsze wysoka temperatura i jedne z piękniejszych na świecie plaże. Na wyspach znajdziemy niepowtarzalne krajobrazy, piękną naturę, malownicze wioski oraz modne kurorty. Warto wybrać się w rejs po Wyspach Kanaryjskich , by jak najlepiej poznać ich różnorodność i unikatowość oraz zdecydować która z wysp jest najpiękniejsza.

Wyspy Kanaryjskie - położenie, temperatura, etymologia

Każdy z nas choć raz słyszał o tym popularnym kierunku turystycznym. Gdzie jednak dokładnie leżą Wyspy Kanaryjskie? Archipelag mieści się na północny Zachód od Maroka i oblewany jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Są to górzyste wyspy pochodzenia wulkanicznego. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “canis”, czyli “pies” (a nie od ptaka kanarka, jak wiele osób mylnie twierdzi). Nazwę tę archipelag zawdzięcza licznym stadom dzikich psów, zamieszkujących niegdyś jego pola i lasy. Klimat wysp określa się jako oceaniczno-subtropikalny, co oznacza, że temperatura rzadko spada tam poniżej 20 °C, a opady są nieczęste i słabe. Choć na Wyspach Kanaryjskich znajdziemy liczne uprawy bananów i pomidorów, główną gałęzią gospodarki jest wysoko rozwinięta turystyka.

Zobacz też: Kuchnia marokańska – orientalne smaki północno-zachodniej Afryki >>>

Siedem Wysp Kanaryjskich - gdzie najlepiej jechać?

Archipelag Wysp Kanaryjskich skupia wiele małych, niezamieszkanych wysepek oraz grupę siedmiu większych wysp, w skład której wchodzi: Teneryfa , Fuerteventura , Gran Canaria, Lanzarote , La Palma, Gomera i El Hierro. Każda z nich jest unikatowa oraz zapewni nam inne widoki i atrakcje. Każda też stanowi wyjątkowy kierunek wakacyjnych wojaży - bez względu na to, czy podróżujemy sami, z dziećmi , czy grupą znajomych. Zdecydowanie trudno jest zdecydować, która wyspa kanaryjska jest najładniejsza i gdzie jechać , kiedy nie widzieliśmy jeszcze żadnej z nich.

Zobacz też: Malediwy i ich stolica Male - co warto zobaczyć na rajskich wyspach? >>>

Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa - to najczęściej wybierana przez polskich turystów wyspa archipelagu Kanaryjskiego. Jest także jego największym i najbardziej zaludnionym miejscem. Choć ma przypiętą łatkę “rozrywkowego kurortu”, można znaleźć na niej mniej tłoczne, ciche i malownicze zakątki - piękne piaszczyste plaże , miejscowości pełne zabytków oraz wspaniałe góry Anaga. Na Teneryfie mieści się również Park Narodowy Teide i najwyższy szczyt Hiszpanii, Pico de Teide.

Wyspy Kanaryjskie, Fuerteventura - wyspa zwana “Fuerte” to najmniej zielona z Wysp Kanaryjskich. Jej krajobraz, ozdobiony piaskami przywianymi z Afryki, przypomina raczej pustynię. Stanowi ona jednak raj dla miłośników plażowania. Wybrzeże Fuerteventura to 150 kilometrów czystego piasku i lazurowej wody.

Wyspy Kanaryjskie, Lanzarote - krajobraz Lanzarote porównuje się do tego, który widzimy na relacjach z wypraw na Księżyc. Wszystko za sprawą ponad trzystu stożków wulkanicznych, tworzących scenerię nie z tej ziemi! Najpopularniejszym miejscem na wyspie jest Park Narodowy Timanfaya i mieszczące się w nim góry, zmieniające kolor w zależności od panującej pogody.

Wyspy Kanaryjskie, Gran Canaria - miejsce to stało się wizytówką hiszpańskich wysp oraz synonimem luksusowych wakacji w Hiszpanii. Z powodu różnorodności w ukształtowaniu terenu, zróżnicowanej faunie i florze oraz zmiennego klimatu, Gran Canaria nazywana jest “małym kontynentem”.

Zobacz też: Fidżi – tropikalny raj, który kurczy się pod wpływem zmian klimatycznych >>>

Wyspy Kanaryjskie, La Palma - jest ona najmniejszą z zamieszkanych Wysp Kanaryjskich. Znajdziemy na niej wiele małych wiosek oraz urokliwych zatoczek. Na całej wyspie poprowadzono liczne szlaki przeznaczone do wędrówek pieszych.

Wyspy Kanaryjskie, La Gomera - Gomera zapisała się na kartach historii jako ulubiony przystanek Krzysztofa Kolumba podczas jego dalekich morskich podróży. Nie znajdziemy tam wielkich kurortów i miejsc rozrywkowych. Polecana jest raczej pasjonatom wędrówek górskich i miłośnikom obcowania z dziką, dziewiczą naturą. Wyspy Kanaryjskie, El Hierro - skalista i górzysta wyspa jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą całego archipelagu kanaryjskiego. W dawnych czasach mówiono, że jest to “miejsce, gdzie kończy się Europa”. Jej krajobraz jest bardzo surowy, dlatego jest najrzadziej odwiedzaną częścią Kanarów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości