Kenijskie życie Mai Kotali
Maja Kotala w Mombasie otworzyła szkołę szycia, w której uczy kobiety podstaw krawiectwa. - Budzę się o wschodzie, około szóstej i zaczynam przygotowywać zajęcia. Dziewczyny przychodzą pomiędzy 8:30 a 9:00 (...). Uczę je szycia na trzech różnych maszynach tak, żeby dziewczyny mogły rozwijać swoje umjejętności - powiedziała nasza rozmówczyni.
Modelka podkreśliła, że jej uczennice w większości nie ukończyły edukacji. - To są samotne matki, które szukają zarobku. To są też dziewczyny, które przeszły bardzo trudne sytuacje życiowe - dodała.
Maja w 2018 roku założyła program "Sewing Together", którego głównym celem jest pomoc kobietom w drodze do niezależności. - Uczę je wszystkiego, co wiem z branży mody, w której mam dosyć długie doświadczenie. Wyjechałam z Polski do Australii, jak miałam 19 lat i tam właśnie udało mi się skończyć szkołę projektowania mody - zdradziła aktywistka. - Teraz tutaj mieszkam przez ponad trzy lata i Kenia jest moim domem - wyznała.
Projektantka w maju 2023 roku została laureatką "Pozytywki". To wyjątkowa nagroda przyznawana przez widzów Dzień Dobry TVN osobie, która nie jest obojętna na krzywdy innych. - Bardzo, bardzo za nią dziękuję - podkreśliła.
Maja Kotala i jej wyjątkowy rajd
Maja aktualnie przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w roku - Rajdu Victoria. - To jest przede wszystkim walka z ubóstwem menstruacyjnym. Założyłam szkołę, a nagle się okazało, że dziewczyny nie mogą do niej chodzić, bo nie stać je na podpaski. Stwierdziłam, że chce z tym walczyć, dając tym kobietom wędkę, a nie rybę - wyjaśniła.
Rajd Victoria to 35 dni w podróży, podczas której Maja wraz z wolontariuszkami założy i wyposaży 10 niezależnych miniszwalni, w których odbędą się 3-dniowe szkolenia z szycia podpasek wielorazowego użytku, zajęcia z edukacji seksualnej i podstaw higieny okołoporodowej. - Tym razem też jedziemy w dół, Kenia, Tanzania, Mozambik, Malawi i jest coraz więcej osób, które chcę dołączyć do tych zajęć - wyjaśniła.
Maja przyznała, że większość mężczyzn w Afryce nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. - Natomiast kobiety mają otwarte ramiona i przyjmują nas z otwartym sercem. To pokazuje, jaka jest nierówność na kontynencie afrykańskim i jak ważna jest edukacja i pomoc - dodała.
Maja Kotala nieustannie zachęca do dalszego pomagania. - Na stronie mkotala.com są różne formy pomocy. Można dołożyć się do naszej zrzutki albo licytacji z UNAWEZĄ. Można nawet uszyć podpaskę, a w sobotę jest wielkie szycie w Katedrze Mody w Warszawie - powiedziała aktywistka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-letni Paweł znalazł na ulicy pieniądze i zwrócił je właścicielowi. Za swoją postawę otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Poznaliśmy laureatów Superpozytywki. "Jesteście wzorem do naśladowania"
- Pozytywka Dzień Dobry TVN trafiła do rąk najstarszego krawca w Polsce
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN