Polka walczy z ubóstwem menstruacyjnym. "Nie mogą chodzić do szkoły, bo nie stać je na podpaski"

Maja Kotala i wyjątkowy rajd w służbie kobietom. "To jest przede wszystkim walka z ubóstwem menstruacyjnym"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kenijskie życie Mai Kotali (napisy)
Kenijskie życie Mai Kotali (napisy)
Gwiazdy Dobroczynności
Gwiazdy Dobroczynności
Maja Ostaszewska - Gwiazda Dobroczynności
Maja Ostaszewska - Gwiazda Dobroczynności
Gala „Gwiazdy dobroczynności 2022”
Gala „Gwiazdy dobroczynności 2022”
Bal Gwiazd Dobroczynności 2021
Bal Gwiazd Dobroczynności 2021
Mateusz Damięcki „Gwiazdą Dobroczynności” za inspirowanie do pomagania
Mateusz Damięcki „Gwiazdą Dobroczynności” za inspirowanie do pomagania
Maja Kotala to modelka, która porzuciła wybiegi na rzecz niesienia pomocy. Teraz wspiera kobiety w Afryce m.in. w zdobywaniu niezależności finansowej. Założyła dla nich szkołę szycia. - Tutaj mieszkam przez ponad trzy lata i Kenia jest moim domem - wyznała.

Kenijskie życie Mai Kotali

Maja Kotala w Mombasie otworzyła szkołę szycia, w której uczy kobiety podstaw krawiectwa. - Budzę się o wschodzie, około szóstej i zaczynam przygotowywać zajęcia. Dziewczyny przychodzą pomiędzy 8:30 a 9:00 (...). Uczę je szycia na trzech różnych maszynach tak, żeby dziewczyny mogły rozwijać swoje umjejętności - powiedziała nasza rozmówczyni.

Modelka podkreśliła, że jej uczennice w większości nie ukończyły edukacji. - To są samotne matki, które szukają zarobku. To są też dziewczyny, które przeszły bardzo trudne sytuacje życiowe - dodała.

Maja w 2018 roku założyła program "Sewing Together", którego głównym celem jest pomoc kobietom w drodze do niezależności. - Uczę je wszystkiego, co wiem z branży mody, w której mam dosyć długie doświadczenie. Wyjechałam z Polski do Australii, jak miałam 19 lat i tam właśnie udało mi się skończyć szkołę projektowania mody - zdradziła aktywistka. - Teraz tutaj mieszkam przez ponad trzy lata i Kenia jest moim domem - wyznała.

Projektantka w maju 2023 roku została laureatką "Pozytywki". To wyjątkowa nagroda przyznawana przez widzów Dzień Dobry TVN osobie, która nie jest obojętna na krzywdy innych. - Bardzo, bardzo za nią dziękuję - podkreśliła.

Maja Kotala i jej wyjątkowy rajd

Maja aktualnie przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w roku - Rajdu Victoria. - To jest przede wszystkim walka z ubóstwem menstruacyjnym. Założyłam szkołę, a nagle się okazało, że dziewczyny nie mogą do niej chodzić, bo nie stać je na podpaski. Stwierdziłam, że chce z tym walczyć, dając tym kobietom wędkę, a nie rybę - wyjaśniła.

Rajd Victoria to 35 dni w podróży, podczas której Maja wraz z wolontariuszkami założy i wyposaży 10 niezależnych miniszwalni, w których odbędą się 3-dniowe szkolenia z szycia podpasek wielorazowego użytku, zajęcia z edukacji seksualnej i podstaw higieny okołoporodowej. - Tym razem też jedziemy w dół, Kenia, Tanzania, Mozambik, Malawi i jest coraz więcej osób, które chcę dołączyć do tych zajęć - wyjaśniła.

Maja przyznała, że większość mężczyzn w Afryce nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. - Natomiast kobiety mają otwarte ramiona i przyjmują nas z otwartym sercem. To pokazuje, jaka jest nierówność na kontynencie afrykańskim i jak ważna jest edukacja i pomoc - dodała.

Maja Kotala nieustannie zachęca do dalszego pomagania. - Na stronie mkotala.com są różne formy pomocy. Można dołożyć się do naszej zrzutki albo licytacji z UNAWEZĄ. Można nawet uszyć podpaskę, a w sobotę jest wielkie szycie w Katedrze Mody w Warszawie - powiedziała aktywistka.

Maja Kotala i wyjątkowy rajd w Kenii
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości