pomaganie

  pomaganie

  Idea pomagania innym przekazywana jest w naszej kulturze zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie, przez rodziców, wychowawców, nauczycieli, także przez księży czy katechetów. Już od najmłodszych lat słyszymy, że warto pomagać, że tak "po prostu trzeba". Dlaczego warto pomagać innym? Korzyści jest co najmniej kilka.

  „Fundraising” po polsku znaczy „zbierać fundusze”. Słowo pochodzi z języka angielskiego, w Polsce zaczyna być coraz bardziej znane. Fundraising jest procesem, który prowadzi do pozyskania funduszy na różne cele społeczne.

  Pomoc Mierzona Kilometrami to ogólnopolska akcja społeczna, zainicjowana oraz realizowana przez T-Mobile. Możemy wspólnie pomagać, uprawiając sport. Robimy coś nie tylko dla siebie, ale jednocześnie pomagamy podopiecznym Fundacji TVN 'nie jesteś sam'. Z ambasadorkami akcji - Moniką Pyrek i Adrianną Palką - spotkał się w Warszawie dziennikarz Marcin Sawicki. Ambasadorki przypomniały, jakie są zasady tej akcji. Ile kilometrów mają na swoim koncie?

  Od półtora roku Pani Grażyna Dymecka jest w śpiączce. Jej mąż oraz córka Agata robią wszystko, aby wybudzić ją ze śpiączki. Niedawno spotkali się ze specjalistą do spraw urządzeń badawczych Krzysztofem Malejem, który umożliwił im skontaktowanie się z Panią Grażyną za pomocą systemu Mind Beagle. Jak działa ten system? Co wykazuje? Czy możliwość rozmowy z najbliższymi motywuje pacjentów do pracy?

  Dominika Kulczyk wraz z "Efektem Domina" odwiedziła już 40 miejsc na świecie. W związku z okrągłym jubileuszem w Warszawie powstała Pracownia Efektu Domina. Co jest celem tego miejsca? Jak zaznaczyła Dominika Kulczyk dziennikarstwo bez pomagania nie ma pełnego wymiaru. Co to znaczy?

  Podróżniczka Paulina Kozub-Chwastek zawsze marzyła o tym, by jej przyszły mąż był himalaistą i - jak mówi - miał wielkie pasje. Wtedy poznała Wojtka, który kochał góry, był himalaistą, grał na gitarze i pianinie oraz śpiewał. Zakochał się. Gdy miała 19 lat wzięli ślub. Po roku urodziła się ich córka. Miesiąc po jej narodzinach Wojtek zginął w górach. Świat Pauliny nagle się zawalił... Jednak kilka miesięcy później odezwali się do niej wolontariusze Szlachetnej Paczki, który chcieli jej pomóc. Teraz ona sama pomaga innym. Poznajcie historię Pauliny Kozub-Chwastek.

  W tym roku rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Wśród gwiazd, które w tym roku pomagają biednym rodzinom, są m.in. piłkarze reprezentacji Polski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ks. Jacka Stryczka, aby zapytać o szczegóły tej wyjątkowej akcji. Jak można przyłączyć się do Szlachetnej Paczki? Kto zgłasza potrzebujących? Kto nie otrzyma pomocy od wolontariuszy?

  Prezenterka pogody Omenaa Mensah postanowiła wszystkich ubrać w koszule. Dlaczego? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Dowiedzieliśmy się również kto jest "czarnym" rodzeństwem Omeny ;)

  W święta Bożego Narodzenia w rodzinie Wojciecha Modesta Amaro nie może zabraknąć Boga. Od kiedy duchowy aspekt świąt ma dla nich tak duże znaczenie? Jak zmieniła ich wiara? Rodzinę Amaro odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Rozmawiali o wierze, miłosierdziu, pomaganiu i miłości.

  Już po raz drugi fundacja "Pomaganie jest trendy" zorganizowała Galę Mediów i Mecenasów Dobroczynności, podczas której nagrodziła - wspierające ją - osoby, przedsiębiorców i media. Miło jest nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się redakcja Dzień Dobry TVN. Zostaliśmy nagrodzeni w dwóch kategoriach: Media Dobroczynności i Media Dobroczynności według publiczności. W pierwszej kategorii nominowanych było 28 mediów, a drugiej - 5. W imieniu naszej redakcji nagrody odebrała dziennikarka Katarzyna Olubińska.

  Ruszyła ósma edycja plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności. Wśród nominowanych są: wokalistka Honorata Skarbek, aktor Mateusz Damięcki i prezenter pogody DDTVN Bartek Jędrzejak. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o akcjach charytatywnych, w które się zaangażowali. Co daje im pomaganie? Co powiedzieliby osobom, które zarzucają pomagającym gwiazdom, że przez tego typu akcje lansują się?

  Aktora Tomasza Schimscheinera znamy choćby z serialu "Na Wspólnej". Aktorstwo nie jest jednak jego jedynym zajęciem. Jakiś czas temu został prezesem Fundacji Wawel z Rodziną. Od kiedy pomaga innym? Razem z aktorem do Dzień Dobry TVN przyszedł dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, współpracujący z Fundacją Wawel z Rodziną Witold Kramarz. Jak można zaangażować się w działalność fundacji?

  Niektóre znane osoby chętnie włączają się do akcji charytatywnych. Są wśród nich goście Dzień Dobry TVN: prowadzący program Top Model Michał Piróg, modelka Anna Jagodzińska i właścicielka agencji modelek Małgorzata Leitner. Jakie akcje wspierają? Czym kierują się przy ich wyborze?

  Są gwiazdy, które pomagają ludziom dotkniętym przez los. Należy do nich aktor Jakub Wesołowski, który postanowił pomóc małemu Bartkowi. Chłopiec urodził się bez stopy i przez całe życie będzie musiał nosić protezę. O akcji "Kuba biegnie 100 km dla Bartka" aktor powiedział w Dzień Dobry TVN.

  Kolejną bohaterką wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna” jest Irena Kubara-Kootstra - kobieta, która diametralnie zmieniła swoje życie. Po zakończeniu pracy w korporacji, postanowiła zostać fryzjerką, która łączy kreatywność z pomaganiem innym. Co robi? Zobaczcie historię Ireny.

  W nowej ramówce TVN na antenę powraca "Efekt Domina". Czym ta edycja różni się od poprzednich? W pierwszym odcinku Dominika Kulczyk odwiedza Malawi - kraj, w którym co dziesiąty mieszkaniec jest nosicielem wirusa HIV. O tym jak sprawić, by świat stał się choć trochę lepszy i co zobaczymy w kolejnych odcinkach z Dominiką rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Niedawno ukazało się jubileuszowe wydanie Kalendarza Dżentelmeni. Ta edycja zawiera zdjęcia ukazujące intymne momenty gwiazd i ich najbliższych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Oliviera Janiaka, Andrzeja Piasecznego, Krzysztofa Jankowskiego, Jana Wieczorkowskiego i Macieja Musiała, aby porozmawiać o powstawaniu kalendarza. Zapytaliśmy ich, czym różni się to wydanie od dziewięciu wcześniejszych i na co zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane ze sprzedaży kalendarza.

  Fundacja "Pomaganie jest trendy" zaprosiła do projektu gwiazdy, które miały przeczytać jedną bajkę. Trudność polegała na tym, że każda z osób czytała tylko po jednym zdaniu, nie wiedząc, jak to będzie współgrało z narracją pozostałych. Co jest celem akcji? I czy trudno było namówić gwiazdy do udziału w projekcie?

  14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.

  W jego plecaku mieszczą się tylko dwie pary ubrań na zmianę, śpiwór, sprzęt do gotowania, komputer i dziennik z podroży. Japończyk Yuji Miyata pokonał na piechotę 12 tysięcy kilometrów, odwiedził 17 krajów i posadził 4 tysiące drzew. Yuji Miyata właśnie dotarł do Polski. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Od ilu lat Yuji Miyata jest w podróży? Dlaczego sadzi "drzewa pokoju" i czym dzieli się z ludźmi? W jaki sposób pomógł małej Kornelii?

  Gość Dzień Dobry TVN brytyjska psycholog Jacqui Marson napisała książkę "Bycie miłym to przekleństwo". Czy według autorki rzeczywiście nie warto pomagać innym, a lepiej być samolubnym? Jak być asertywnym nie raniąc przy tym? Dlaczego warto najpierw być miłym dla siebie, a dopiero potem dla innych?