Zmiany w polskim prawie. Lekarz nie będzie mógł już skorzystać z klauzuli sumienia?

Zmiany w sprawie klauzuli sumienia
Aborcja
Aborcja
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Nadchodzą zmiany związane z klauzulą sumienia. W przypadku konieczności zakończenia ciąży lekarze nie będą mogli powołać się na kwestie światopoglądowe. Nowelizacja rozporządzenia, która właśnie weszła w życie, zmienia dotychczasowe zasady - jeśli medyk odmówi pomocy, może otrzymać karę.

Zmiany w sprawie klauzuli sumienia

Temat aborcji w Polsce jest wciąż żywy i rozpala emocje. Do niedawna lekarze, którzy byli przeciwni temu zabiegowi, mogli powołać się na klauzulę sumienia i odmówić przerwania ciąży. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia niejednokrotnie spotykało się z nadużywaniem tego przywileju przez medyków, co niosło zdrowotne konsekwencje dla pacjentek.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 14 maja 2024 w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej właśnie weszła w życie. W związku z nowymi zasadami lekarze nie będą mogli powołać się na klauzulę sumienia, gdy zagrożone jest życie płodu lub pacjentki.

- Klauzula sumienia nigdy nie może mieć zastosowania w sytuacji zagrożenia życia kobiety ciężarnej niezależnie od zaawansowania (wieku) ciąży. W pozostałych przypadkach - zagrożenia zdrowia, tzw. klauzula sumienia może być stosowana pod warunkiem, że odroczenie interwencji medycznej nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia kobiety ciężarnej - czytamy w uzasadnieniu.

Będą kary za nieudzielenie pomocy?

Za niedostosowanie się do nowych przepisów nowelizacja ustawy przewiduje kary dla medyków. Jeśli lekarz odmówi wykonania zabiegu, od którego zależne jest życie pacjentki, przewidziana jest dla niego kara umowna w wysokości 2 procent kwoty zobowiązania wynikającego z umowy. Jej wysokość będzie zależała od stopnia naruszenia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Będzie można również rozwiązać częściowo lub w całości umowę z lekarzem, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Resort zdrowia przypomniał, iż lekarz ma obowiązek odnotować skorzystanie z klauzuli sumienia w dokumentacji medycznej i może z niej skorzystać wyłącznie jako medyk indywidualny, a nie podmiot wykonujący działalność leczniczą np. jako pracownik szpitala.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości