Telemedycyna przyszłości. Czy można zbadać się przez Internet?

Maciej Kawecki w studiu Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Telemedycyna przyszłości
Telemedycyna przyszłości
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Telemedycyna przyszłości - badanie chorób oddechowych przez Internet już wkrótce stanie się normą. Nie trzeba będzie iść do lekarza, by ten mógł nas zbadać! Założyciele polskiego startupu z Poznania stworzyli e-stetoskop wraz z najskuteczniejszym i najbardziej precyzyjnym algorytmem sztucznej inteligencji na świecie, pozwalającym na zdalne osłuchanie płuc chorego pacjenta. O tym jak technologia zmienia medycynę opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki. 

Telemedycyna przyszłości: co to znaczy?

- Bez telemedycyny nie rozwiążemy problemu kryzysu służby zdrowia, w jaki wszedł świat - rozpoczął rozmowę w naszym studiu dr Maciej Kawecki. Opowiedział też, że ogromnym problemem w medycynie jest ilość generowanych danych. Zakłada się, że w 2013 roku wyprodukowano 153 eksabajty danych medycznych. W 2020 roku aż 2 314 eksabajty. Dla ułatwienia, 1 eksabajt to 1 bilion gigabajtów. To ogromne zasoby, a liczba ta może wzrosnąć o 48% rocznie. W tym miejscu trzeba nadmienić, że nadmiar danych pochłania 80% czasu pracy personelu medycznego. 53% lekarzy spędza dzisiaj z pacjentem na wizycie nie więcej niż 15 minut, jednocześnie poświęcając połowę tego czasu na obowiązki niekliniczne.

- Telemedycyna dzisiaj polega na tym, że jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym przekazać lekarzowi komplet danych online po to, żeby potrafił postawić diagnozę i powiedzieć, jak powinien wyglądać proces terapeutyczny - wyjaśnił dr Maciej Kawecki.

Przyszłość telemedycyny

Co ciekawe, nasz gość zaznaczył, że są już rozwiązania subskrybcyjne dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup urządzeń niezbędnych w telemedycynie. - Jeżeli kogoś na to nie stać, to może wykupić subskrybcję. Wie, że ma bardzo często problemy zdrowotne płaci 30, 20, 40 zł miesięcznie, a kiedy uznaje, że nie jest mu już potrzebne, zwraca je firmie - wyjaśnił Maciej Kawecki.

W przyszłości tradycyjne wizyty u lekarza, według naszego gościa, przejdą do lamusa. Jeśli chodzi o podstawową opiekę medyczną, to już się dzieje. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rozwiązań telemedycznych. Pierwszym jest badanie temperatury ciała naszym telefonem. Potrzebna jest do tego właściwie wyłącznie aplikacja i bransoletka Bluetooth z odpowiednim sensorem. Apka pokazuje na naszym telefonie temperaturę w czasie rzeczywistym, tworzy jej diagram i informuje o zmianach.

Jakie urządzenia są dostępne w ramach telemedycyny? Sprawdź w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.v

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz więcej:

podziel się:

Pozostałe wiadomości