Naukowcom udało zdigitalizować ludzkie zmysły. "To jest pierwszy na świecie cyfrowy dotyk w takiej formie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak poczuć rzeczy, które dzieją się w  wirtualnym świecie?
Jak poczuć rzeczy, które dzieją się w wirtualnym świecie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Wirtualna rzeczywistość rozwija się coraz szybciej, a wszystko to dzięki naukowcom i wynalazcom, którzy nieustannie pracują nad postępowymi rozwiązaniami. Okazuje się, że digitalizacji można poddać nie tylko przepływ informacji czy otaczający nas świat, ale także ludzkie zmysły - w tym dotyk. W Dzień Dobry TVN o możliwości interakcji z przedmiotami w cyfrowym świecie opowiedział ekspert ds. technologii, dr Maciej Kawecki.

Digitalizacja dotyku i pierścień haptyczny

Digitalizacja zmysłów to kolejny krok na drodze postępu technologicznego. Już w 1988 roku Stephen Hawking stwierdził, że świat będzie dążył do zmian umożliwiających interakcję z przedmiotami z wirtualnej rzeczywistości. Jego teza okazała się słuszna. Wynalazek w postaci niewielkiego pierścienia haptycznego pozwala poczuć w dłoni przedmiot, który widzimy w cyfrowym świecie.

- Wibracje tego pierścienia będą symulowały tę rzecz. Nasz umysł nadpisuje całą resztę (...). To jest pierwszy na świecie cyfrowy dotyk w takiej formie, tworzony przez Brygidę Dzidek i jej projekt "Haptology" (...). On ma ogromne zastosowanie medyczne - zauważył dr Maciej Kawecki.

Pierścień haptyczny i jego zastosowanie w medycynie

Możliwość przenoszenia do świata cyfrowego ludzkich zmysłów, a dokładniej dotyku, może prowadzić do przełomu w leczeniu chorych na odległość. Dr Maciej Kawecki nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

- Lekarz jest w stanie zdalnie, nawet na setki kilometrów robić badanie ultrasonografem, czując nacisk ultrasonografu na brzuch kobiety w ciąży. Na odległość, właśnie dzięki symulacji fal (...). My mieliśmy już pierwsze operacje na odległość (...). Przeprowadzają je roboty sterowane przez człowieka w takich specjalnych rękawicach lekarza, natomiast ten pierścień haptyczny pomaga poczuć. Do tej pory tego nie mieliśmy, nie digitalizowaliśmy dotyku - zapewnił ekspert ds. technologii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana