Hobby

11-latka straciła wzrok, ale nie przestaje fotografować. "Najpierw coś dotykam i wszystko ustawiam"

Hobby

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Małgo Fall
Fotografie, które otwierają oczy
Fotografie, które otwierają oczyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Hania ma 11 lat i kocha fotografować. Trzy lata temu zdiagnozowano u niej guza mózgu, który odebrał jej wzrok. Nie przeszkodziło to dziewczynce w kontynuowaniu przygody z aparatem. Dziś spełnia się artystycznie, oddając się życiowej pasji.

Straciła wzrok, ale nie porzuciła fotografowania

Rodzice dziewczynki zapisali ją na warsztaty, które zrzeszają osoby niewidome i słabowidzące pasjonujące się fotografią. Początkowo nie byli pewni, czy to rozwiązanie dla Hani, ale nie trzeba było długo czekać.

- Zazwyczaj w domu zdjęcia robię tak, że najpierw coś dotykam i wszystko ustawiam. Ostatnio w górach napotkalismy na wodospad. Słuchałam, gdzie on jest. A jak nic nie słychać, rodzice mówią mi, gdzie co jest - opowiadała Hania Skrodzka, miłośniczka fotografii.

Fotografować może każdy

Dziewczynka szybko zaczęła spełniać się w projekcie zainicjowanym przez dwóch Francuzów - reżysera Alexandre Dayeta i fotografa Erica Vazzolera. Panowie wyszli do osób niewidomych i słabowidzących z wyjątkową inicjatywą. Zaprosili dzieci z Polski, Niemiec i Francji do wzięcia udziału w warsztatach.

- Chcieliśmy dać im możliwość przeżywania takich doświadczeń. Daliśmy dzieciom zadania do wykonania. Zdjęcie życia rodzinnego. Drugie, żeby pokazały, jak wygląda ich miasto. A trzecie zdjęcie miało dotyczyć codziennych zmagań - opowiadał Alexandre Dayet.

 Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości