Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR) polega na nałożeniu na świat realny świata wirtualnego, najczęściej dzięki obiektom 3D.
Wirtualna rzeczywistość rozwija się coraz szybciej, a wszystko to dzięki naukowcom i wynalazcom, którzy nieustannie pracują nad postępowymi rozwiązaniami. Okazuje się, że digitalizacji można poddać nie tylko przepływ informacji czy otaczający nas świat, ale także ludzkie zmysły - w tym dotyk.
Tancerka opublikowała zestawienie dwóch zdjęć: tego stworzonego na potrzeby Internetu oraz naturalnego selfie prosto z kanapy.
W sieci pojawiają się graficzne podobizny ich właścicieli, przez co NFT z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Czym jest to niewymienialne dobro wirtualne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli youtuber Rafał Masny oraz ekspert VR/AR Piotr Baczyński.
Mają status gwiazdy, miliony fanów i jeszcze więcej pieniędzy. Mowa o najsłynniejszych internetowych influencerach. Kim są? Awatarami. Jak się okazuje, wirtualni użytkownicy od jakiegoś czasu podbijają media społecznościowe. Dlaczego coraz chętniej obserwujemy styl życia sztucznie wykreowanych postaci? O tym opowiedziała nam Dagmara Plata-Alf, trener biznesu, specjalista ds. nowych technologii, Akademia Leona Koźmińskiego.
"To jest taka ściągawka, do której możemy zajrzeć w trakcie operacji". 25 października br. zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził drugą i trzecią w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie operację implantacji stentgraftów do tętniaków aorty brzusznej przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej rzeczywistości. Jak wygląda taka operacja i jak bardzo gogle wspomagają pracę lekarza? O nowoczesnej technice wykorzystywanej na sali operacyjnej opowiedzieli nam dr Natalia Wrzesińska, dr n. med. Małgorzata Szostek, dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun i lek. Sebastian Willenberg: "To faktycznie ubogaca, przyspiesza i poszerza orientację chirurga w polu operacyjnym". Szymon Brózda
Kołobrzeg to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Zatrzymuje się tu ponad 4 miliony turystów rocznie. Tutejsza plaża ma prawie 13 kilometrów długości, a jej szerokość dochodzi nawet do 100 metrów. Olivier Janiak zachęca Was do tego byście odwiedzili Kołobrzeg i stanowiska "Projektu Plaża". Zobaczcie, jakie czekają na Was atrakcje.
Do tej pory studenci prawa, chcący pogłębić swoją wiedzę z kryminalistyki, byli skazani na oglądanie filmów instruktażowych. By to zmienić, polska uczelnia wpadła na genialny pomysł - stworzyła aplikację, dzięki której studenci przenoszą się do wirtualnego miejsca zbrodni. Jak działa aplikacja?
Wirtualna rzeczywistość to już nie tylko narzędzie służące do dziecięcych zabaw. Dzięki tej technologii możemy zobaczyć zaprojektowane dla nas mieszkanie, a nawet przenieść się na Marsa. O tym, jak virtual reality zmieni nasze życie w przyszłości porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze specem od trzech wymiarów Katarzyną Jaklewicz.