Czy za chwilę wszyscy przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości? "Pomoże zrozumieć kontekst realnego świata"

Rylan Poźniak-Daniels - 22-latek związany z Polską podbija NASA
Źródło: Dzień Dobry TVN
"Chcę uczynić świat lepszym miejscem"
"Chcę uczynić świat lepszym miejscem"
Czy sztuczna inteligencja zmieni kino? - napisy
Czy sztuczna inteligencja zmieni kino? - napisy
Sztuczna inteligencja słyszy dźwięk choroby - napisy
Sztuczna inteligencja słyszy dźwięk choroby - napisy
Czy sztuczna inteligencja zmieni kino?
Czy sztuczna inteligencja zmieni kino?

Ma 22 lata, a już może pochwalić się tytułem Wybitny Młody Polak w Ameryce. Syn polskiej aktorki, Beaty Poźniak, jest stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellowship. Współpracuje z NASA czy wielkimi korporacjami IT, które w jego pasji widzą przyszłość świata. Z Rylanem Poźniakiem-Danielsem rozmawiała Ewa Drzyzga.

Wirtualna rzeczywistość

Rylan specjalizuje się w wirtualnej rzeczywistości, z której już za rok na co dzień korzystać mogą dwa miliardy ludzi. - Zastanawiam się, czy za 10 lat wszyscy będą nosić zestawy AR/VR na ulicach, w domu, w szkole, w pracy - mówił Ewie młody naukowiec. Dziennikarka nie mogła zrozumieć - po co zakładać gogle w pięknych okolicznościach przyrody?

- To rozszerzona rzeczywistość pomoże ci zrozumieć kontekst twojego realnego świata. Będziesz mogła rozejrzeć się dookoła, a zestaw powie ci, gdzie się znajdujesz, pomoże przetłumaczyć różne rzeczy - wyjaśnił.

Jak wygląda jego współpraca z NASA? -  NASA przygotowuje się do wykorzystania AR/VR zintegrowanego z obecnymi hełmami kosmicznymi, które będą nosić astronauci. Cały hełm ma mieć zdolność wyświetlania rozszerzonej rzeczywistości. Może pokazywać parametry życiowe lub kierunki nawigacji - tłumaczył.

Rylan pracował również z Alexem McDowellem nad koncepcją pływającego miasta. - Wierzy się, że do roku 2050 zmiany klimatyczne, powodzie i pożary zmuszą ludzi do opuszczenia domów i zajdzie konieczność zamieszkania gdzie indziej. Tak więc pomysłem jest pływające miasto - dodał.

Historia Rylana Poźniaka-Danielsa

Jak zauważyła Ewa Drzyzga, Rylan jest w stanie komunikować się po polsku. - Byłem wiele lat w polskiej szkole w Los Angeles i studiowałem polski język, polską kulturę. Czytałem dużo polskiej literatury, m.in. Stanisława Lema. To właśnie on wymyślił ideę wirtualnej rzeczywistości. Pisał o tym m.in. w Cyberiadzie. To mnie zainspirowało już we wczesnych latach - wspominał.

Co ciekawe, Rylan zna także chiński. - Kocham wszystkie języki. Obecnie pracuję nad aplikacją do nauki języków dla nowych urządzeń - powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości