AI zmienia świat i tak też może być z kinematografią. Coraz częściej wykorzystuje się ją do tworzenia obrazów, nagrań. W jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni kino? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli producent, reżyser Matt Subieta oraz dziennikarz Marcin Sawicki w rozmowie z Piotrem Adamczykiem.
Filmy bez aktorów… czy to możliwe?
Rozwój sztucznej inteligencji powoduje zmiany w różnych dziedzinach życia. Te zmiany nie przejdą obojętnie również obok filmu. W studiu Dzień Dobry TVN producent, reżyser Matt Subieta oraz dziennikarz Marcin Sawicki w rozmowie z Piotrem Adamczykiem opowiedzieli widzom o tym, jaki los czeka kino i czy sztuczna inteligencja zastąpi prawdziwych aktorów.
- Część ludzi myślała, że AI wejdzie do filmu, wyważy drzwi i będziemy oglądać filmy tworzone od początku do końca przez sztuczną inteligencję - zaznaczył dziennikarz. - Przedstawię wam kolejnego gościa, Mateusz Subieta wykorzystał zdjęcia Piotra Adamczyka i umieścił w westernie. Sztuczna inteligencja w filmie robi nie tylko obrazek, ona też analizuje odgłosy widowni - dodał Marcin.
Wszystkie twarze Piotra Adamczyka
Piotr Adamczyk doświadczył działania AI na "własnej skórze". - Miałem taką przygodę, że zobaczyłem siebie w serialu scenę, w której nie brałem udziału. Natomiast miałem moment, kiedy wszedłem do studia do takiej wielkiej kuli pełnej obiektywów. Zrobiono mi jedno zdjęcie, ruszałem głową i na podstawie tego zrobiono scenę kaskaderską - tłumaczył aktor.
Czy rzeczywiście AI zacznie tworzyć pełne, 90-minutowe filmy? - Mamy się czego bać, AI zwalnia ludzi i to niebezpieczny proces. AI można wykorzystać w sposób etyczny, w połowie etyczny lub nieetyczny. Etyczny tzn. trenować własne modele na podstawie prac artystów, którym się za to płaci, dalej zachowując plan zdjęciowy, aktorów - zaznaczył producent, reżyser Matt Subieta.
- Film o historii Polski, który planuję z Miłoszem Szymańskim ten jest z potrzeby serca, najwyżej wrzucimy go na YouTube, by pokazać pewne losy. Moim docelowym planem jest dawanie pracy, żeby byli aktorzy, ekipa i legalnie trenowane modele - dodał.
Jakie jeszcze zagrożenia są związane z AI? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Rozebrali" koleżankę z klasy przy użyciu sztucznej inteligencji. Uczniowie staną przed sądem
- AI pomaga w rozbieraniu kobiet i nieletnich. "Może przynieść ofiarom intensywną traumę"
- AI pomaga w odczytywaniu wyników mammografii. Dzięki niej jest mniej "fałszywych alarmów"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak