Nie daj się nabrać na deepfake. Jak go szybko rozpoznać?

Marcin Sawicki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Deepfake – co to jest i dlaczego stanowi zagrożenie?
Deepfake – co to jest i dlaczego stanowi zagrożenie?
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Nowe technologie niosą ze sobą zmiany, które ułatwiają nam codzienność, jednak osiągnięcia technologi mają również swoją mroczną stronę, jakimi są deepfake'i. Czym jest to zjawisko wyjaśnili w Dzień Dobry TVN - dziennikarz Marcin Sawicki oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa - Piotr Konieczny.

Co to jest deepfake?

Deepfake to obraz lub film, który do złudzenia przypomina rzeczywistość, jednak nią nie jest. Tego typu treści mogą zostać wykorzystane przeciwko nam w celach manipulacji. O tym jak rozpoznać fałszywe treści i jakie zagrożenia się za nimi kryją opowiedzieli w Dzień Dobry TVN goście- dziennikarz Marcin Sawicki oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa - Piotr Konieczny. W ostatnim czasie pojawiały się pierwsze deepfake'i z użyciem wizerunku Roberta Lewandowskiego, czy Taylor Swift, zaś spreparowany głos Joe Bidena miał nakłaniać Amerykanów do głosowania w prawyborach. Jak twierdzi Marcin Sawicki, tego typu manipulacje niedługo zaczną dotyczyć też "zwykłych" ludzi".

- Deepfake'i wchodzą i zaczynają dotykać nie tylko osób najbardziej znanych, ale i osób po prostu zamożnych. To może być sposób na atakowanie. [...] Zwracamy uwagę na następujące rzeczy w deepfake'u: usta, po drugie - patrzymy na włosy i oczy, po drugie - czy cera zgadza się z włosami [...] Jak się zachowują szklanki, metale i czy się odbija światło - tłumaczył dziennikarz.

Uważajmy na niesprawdzone treści

Problem fałszywych awatarów jest niebezpieczny, ponieważ aby stworzyć deepfake, nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, czy programów komputerowych. Niektóre z oprogramowań są za niewielką opłatą - dostępne powszechnie. Jak zaznacza Piotr Konieczny, powinniśmy być uważni na szczegóły związane z konsumowanymi w sieci treściami i nie możemy wierzyć we wszystko, co trafia do sieci. Gdy znajdziemy się w sytuacji rozmowy z osobą, którą podejrzewamy o bycie deepfake'iem, powinniśmy zadać jej pytanie, na które odpowiedź znamy tylko my i nasz rozmówca. - Dziś widziałem takie deepfake'i które są świetnie zsynchronizowane, które są nie do odróżnienia. Jedyna opcja, by uwierzyć w coś takiego [...] to jest zweryfikowanie z rozmówcą, czegoś, co tylko my wiemy. [...] Dziś wiedza między dwoma jednostkami, może być uwierzytelnieniem takiej rozmowy - dodał Piotr Konieczny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości