Nie daj się nabrać na deepfake. Jak go szybko rozpoznać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Deepfake – co to jest i dlaczego stanowi zagrożenie?
Deepfake – co to jest i dlaczego stanowi zagrożenie?
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Nowe technologie niosą ze sobą zmiany, które ułatwiają nam codzienność, jednak osiągnięcia technologi mają również swoją mroczną stronę, jakimi są deepfake'i. Czym jest to zjawisko wyjaśnili w Dzień Dobry TVN - dziennikarz Marcin Sawicki oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa - Piotr Konieczny.

Co to jest deepfake?

Deepfake to obraz lub film, który do złudzenia przypomina rzeczywistość, jednak nią nie jest. Tego typu treści mogą zostać wykorzystane przeciwko nam w celach manipulacji. O tym jak rozpoznać fałszywe treści i jakie zagrożenia się za nimi kryją opowiedzieli w Dzień Dobry TVN goście- dziennikarz Marcin Sawicki oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa - Piotr Konieczny. W ostatnim czasie pojawiały się pierwsze deepfake'i z użyciem wizerunku Roberta Lewandowskiego, czy Taylor Swift, zaś spreparowany głos Joe Bidena miał nakłaniać Amerykanów do głosowania w prawyborach. Jak twierdzi Marcin Sawicki, tego typu manipulacje niedługo zaczną dotyczyć też "zwykłych" ludzi".

- Deepfake'i wchodzą i zaczynają dotykać nie tylko osób najbardziej znanych, ale i osób po prostu zamożnych. To może być sposób na atakowanie. [...] Zwracamy uwagę na następujące rzeczy w deepfake'u: usta, po drugie - patrzymy na włosy i oczy, po drugie - czy cera zgadza się z włosami [...] Jak się zachowują szklanki, metale i czy się odbija światło - tłumaczył dziennikarz.

Uważajmy na niesprawdzone treści

Problem fałszywych awatarów jest niebezpieczny, ponieważ aby stworzyć deepfake, nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, czy programów komputerowych. Niektóre z oprogramowań są za niewielką opłatą - dostępne powszechnie. Jak zaznacza Piotr Konieczny, powinniśmy być uważni na szczegóły związane z konsumowanymi w sieci treściami i nie możemy wierzyć we wszystko, co trafia do sieci. Gdy znajdziemy się w sytuacji rozmowy z osobą, którą podejrzewamy o bycie deepfake'iem, powinniśmy zadać jej pytanie, na które odpowiedź znamy tylko my i nasz rozmówca. - Dziś widziałem takie deepfake'i które są świetnie zsynchronizowane, które są nie do odróżnienia. Jedyna opcja, by uwierzyć w coś takiego [...] to jest zweryfikowanie z rozmówcą, czegoś, co tylko my wiemy. [...] Dziś wiedza między dwoma jednostkami, może być uwierzytelnieniem takiej rozmowy - dodał Piotr Konieczny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana