Sztuczna inteligencja w pracy. Nowy raport "Sukcesu Pisanego Szminką"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
"Biznesy pełne pasji" Studio Fotograficzne Agnieszki
"Biznesy pełne pasji" Studio Fotograficzne Agnieszki
Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku niezmiennie od 15 lat nagradza nie tylko polskie przedsiębiorczynie, ale także liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności. Tym razem fundacja wzięła na tapet badania nad różnorodnością zespołów w pracy. Poznajmy wyniki najnowszej części raportu.

Raport "Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023"

Sukces Pisany Szminką to najstarsza i największa organizacjia, która od 15 lat wspiera przedsiębiorczość kobiet. Fundacja regularnie bada sytuację polskich przedsiębiorczyń, czego efektem jest raport, który pozwala lepiej zrozumieć wyzwania, z którymi się mierzą oraz zidentyfikować sposoby radzenia sobie z trudnościami.

Z najnowszej, trzeciej części raportu "Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023" wynika, że wśród ankietowanych, które prowadzą lub chciałyby prowadzić własny biznes 58 proc. przedsiębiorczyń zatrudniłaby w swoim zespole osobę z niepełnosprawnością lub neuroatypową, a aż 75 proc. deklaruje swoją otwartość na osoby powyżej 50 roku życia.

Jednocześnie tylko 5% badanych już ma w swoim zespole pracowników w wieku powyżej 50 lat, a 3% zatrudniło osoby z niepełnosprawnościami lub neuroatypowych.

Co istotne, ⅓ respondentek przyznaje, że trudno jej określić, czy zdecydowałaby się zatrudnić w swojej firmie osobę z niepełnosprawnością lub neuroatypową.  

Andrzej Pacek, dyrektor firmy NatWest Group Polska oraz partner w kategorii Pracodawca Równych Szans zaznaczył, że w jego firmie od lat podkreśla się, jak ważna jest inkluzywność w biznesie - Chcemy w konkursie wyróżniać firmy, które szczególnie dbają o wyrównywanie szans w swoich organizacjach i poza nimi. Umiarkowanie cieszy fakt, że trzy na cztery badane deklarują, że zatrudniłyby pracownika/pracowniczkę po 50 roku życia, wskazuje to, że ageizm nie jest domeną obecnych w Polsce przedsiębiorstw. Ponad połowa deklaruje także, że przyjęłaby do zespołu osobę z niepełnosprawnością czy osobę neuroatypową, jednak co trzecia nie jest już tego pewna. Pokazuje nam to, że nadal wiele w temacie włączania jest do zrobienia, stąd też nie poprzestajemy w naszych działaniach wspierania różnorodności. Stale dążymy do tego, aby być przykładem dobrych praktyk oraz źródłem pozytywnych zmian w świecie biznesu i wspierania niedoreprezentowanych społeczności - zaznaczył.  

Z najnowszej części raportu wynika również, że co trzecia badana zdecydowanie stresuje się w pracy bardziej niż rok temu, a dla ponad połowy przedsiębiorczyń prowadzenie firmy jest znacznie trudniejsze niż dawniej.

Czy przedsiębiorczynie wykorzystują w pracy sztuczną inteligencję?

Wojciech Włodarczyk, prezes firmy IGT Poland, a także partner konkursu "Bizneswoman Roku w kategorii Liderka w Nowych Technologiach" przyznał, że dwie na pięć ankietowanych wykorzystuje lub zamierza rozpocząć korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji w swojej codziennej pracy.

- To bardzo dobra wiadomość, oznacza to, że Polki, w tym także przedsiębiorczynie prowadzące własne biznesy, są świadome roli nowoczesnych rozwiązań, które mogą usprawnić pracę niemal każdej firmy. Nie obawiają się eksperymentowania i wiele z nich chętnie sięga po najnowsze narzędzia - powiedział.

- Jednocześnie jednak nadal ponad połowa respondentek nie korzysta z narzędzi AI, dlatego tak ważne jest nagłaśnianie sukcesów przedsiębiorczych kobiet w dziedzinie nowych technologii, jako role models dla pozostałych - dodał Wojciech Włodarczyk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: Materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana