Badania, które mogą ocalić życie tysiącom kobiet. Jak sztuczna inteligencja pomaga wykryć raka piersi?

Jak sztuczna inteligencja pomaga wykryć raka piersi?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badania, które mogą ocalić życie tysiącom kobiet
Badania, które mogą ocalić życie tysiącom kobiet
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w nasze życie. Jej ogromny potencjał wykorzystuje się również w medycynie. Pomaga ona lekarzom wykrywać m.in. zmiany nowotworowe. Jak to wygląda w praktyce?

Czy sztuczna inteligencja potrafi wykryć raka?

Dr Marcin Sieniek jest doktorem informatyki. Sztuczna inteligencja, którą specjalista szkoli razem ze swoim zespołem, nauczyła się rozpoznawać nawet słabo widoczne zmiany nowotworowe w piersiach. Technologia ta polega na tym, że buduje się sztuczną sieć neuronową, która ma przypominać połączenia między neuronami w mózgu człowieka. Ta sieć używa wcześniej przygotowanych algorytmów, czyli programów komputerowych. Uczy się analizując tysiące zdjęć mammograficznych i zestawia je z diagnozami postawionymi przez specjalistów. Każde zdjęcie zamienia w zestaw liczb, w których uczy się znajdować raka.

- Rak piersi to jest taka choroba, która dotyka 1. na 8 kobiet w ciągu jej życia. Jednym z naszych najlepszych mechanizmów obronnych są programy przesiewowe. W tych programach przesiewowych jest potrzeba wykonania zdjęcia mammograficznego i następnie interpretacja przez radiologa. Natomiast tych radiologów brakuje. To, co pozwala nam sztuczna inteligencja zrobić, to wspomóc te programy, w których brakuje specjalistów - tłumaczył dr Marcin Sieniek.

Sztuczna inteligencja - czy wykrywa raka lepiej niż lekarz?

- Robiliśmy próbę kliniczną w Chicago w szpitalu [...], wśród tysiąca pacjentek, które uczestniczyły w próbie był jeden przypadek raka, gdzie sztuczna inteligencja znalazła i zdiagnozowała go, natomiast lekarz akurat wtedy przegapił - dodał specjalista.

Dr Marcin Sieniek jest zdania, że technologia nie pozbawi lekarzy pracy. - Aktualnie każdy obraz medyczny jest interpretowany przez dwóch lekarzy. Nasza technologia będzie aprobowana na użycie jako jeden z dwóch interpretujących obraz - powiedział.

Więcej o tej niezwykłej technologii dowiecie się z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości