Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w nasze życie. Jej ogromny potencjał wykorzystuje się również w medycynie. Pomaga ona lekarzom wykrywać m.in. zmiany nowotworowe. Jak to wygląda w praktyce?
Czy sztuczna inteligencja potrafi wykryć raka?
Dr Marcin Sieniek jest doktorem informatyki. Sztuczna inteligencja, którą specjalista szkoli razem ze swoim zespołem, nauczyła się rozpoznawać nawet słabo widoczne zmiany nowotworowe w piersiach. Technologia ta polega na tym, że buduje się sztuczną sieć neuronową, która ma przypominać połączenia między neuronami w mózgu człowieka. Ta sieć używa wcześniej przygotowanych algorytmów, czyli programów komputerowych. Uczy się analizując tysiące zdjęć mammograficznych i zestawia je z diagnozami postawionymi przez specjalistów. Każde zdjęcie zamienia w zestaw liczb, w których uczy się znajdować raka.
- Rak piersi to jest taka choroba, która dotyka 1. na 8 kobiet w ciągu jej życia. Jednym z naszych najlepszych mechanizmów obronnych są programy przesiewowe. W tych programach przesiewowych jest potrzeba wykonania zdjęcia mammograficznego i następnie interpretacja przez radiologa. Natomiast tych radiologów brakuje. To, co pozwala nam sztuczna inteligencja zrobić, to wspomóc te programy, w których brakuje specjalistów - tłumaczył dr Marcin Sieniek.
Sztuczna inteligencja - czy wykrywa raka lepiej niż lekarz?
- Robiliśmy próbę kliniczną w Chicago w szpitalu [...], wśród tysiąca pacjentek, które uczestniczyły w próbie był jeden przypadek raka, gdzie sztuczna inteligencja znalazła i zdiagnozowała go, natomiast lekarz akurat wtedy przegapił - dodał specjalista.
Dr Marcin Sieniek jest zdania, że technologia nie pozbawi lekarzy pracy. - Aktualnie każdy obraz medyczny jest interpretowany przez dwóch lekarzy. Nasza technologia będzie aprobowana na użycie jako jeden z dwóch interpretujących obraz - powiedział.
Więcej o tej niezwykłej technologii dowiecie się z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Urządzenie do rehabilitacji płuc jak gra. "Pacjent widzi, czy wygrywa, czy przegrywa"
- Groźny wirus w akcji. Brakuje miejsc w szpitalach. "Apelujemy, żeby dzieci przedszkolne zostały w domu"
- Michał Figurski o swojej chorobie. "Zaniedbana cukrzyca jest chorobą śmiertelną"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN