Zamiast czekać w długich kolejkach w przychodni, a w nocy lub w weekend spędzać wiele godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym (tzw. SOR-ze), można szybko połączyć się ze specjalistą we własnym domu.
Na pytania odpowiedział Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24.
O tym jak technologia zmienia medycynę opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.
Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania lekarskie – na badania diagnostyczne, do specjalisty czy do szpitala – będą wystawiane w postaci elektronicznej. Po wprowadzeniu e-recepty i e-zwolnienia jest to kolejny etap informatyzowania polskiej służby zdrowia. Jakie korzyści, według Ministerstwa Zdrowia, daje e-skierowanie?
Na skutek wybuchu pandemii opieka zdrowotna musiała zostać przeorganizowana. Technologie telemedyczne rozwijały się w Polsce powoli, jednak epidemia zdecydowanie przyspieszyła ten proces – teraz normą jest, że leczymy się na odległość. Za zmianami - jak wynika z badań - nie nadążyli niestety ani pacjenci, ani lekarze. Rozmawialiśmy o tym z dr. Łukaszem Jankowskim – prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Wiele osób, nie mogąc się doczekać wizyty u lekarza specjalisty, stawia sobie diagnozę na podstawie informacji znalezionych w internecie. Często takie samodzielne leczenie nie jest trafione. Dlatego wydaje się, że lepszym i bezpieczniejszym sposobem na kolejki do przychodni może okazać się telemedycyna. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Anetę Górską-Kot, aby zapytać ją, jak działa ten system i czy ma jakieś ograniczenia.