Cyfrowe bliźniaki - co to?
Jak tłumaczył w wypowiedzi dla PAP prof. Andrzej Szałas, cyfrowe bliźniaki to wyjątkowo skomplikowane modele symulacyjne, które mają na celu odzwierciedlić konkretną rzeczywistość.
- W dziedzinie medycyny umożliwiają m.in. tworzenie replik ciała wraz z wirtualnymi modelami różnych organów: serca, wątroby czy płuc. Pozwalają one monitorować reakcję pacjentów na konkretne leczenie - wyjaśnił uczony z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Analizując historię pacjenta i różne parametry, można ocenić, jak dany pacjent może zareagować na terapię i czy warto ją zastosować, czy może konieczne jest inne podejście - dodał.
Cyfrowe bliźniaki kontra nieuleczalne choroby
Ekspert podkreślił w rozmowie z PAP, że cyfrowe bliźniaki mogą pomóc w opracowaniu leków na nieuleczalne dotąd choroby. - Przeprowadzenie takich eksperymentów na ludziach byłoby niebezpieczne i nieetyczne. Jednak przy użyciu modeli symulacyjnych, które byłyby w stanie odpowiadać na pytania dotyczące reakcji całego organizmu, moglibyśmy szybko odrzucić wiele pomysłów i znaleźć właściwe rozwiązanie - zaznaczył prof. Andrzej Szałas.
Zdaniem uczonego dzięki postępom sztucznej inteligencji będzie możliwe analizowanie ogromnej ilości danych związanych z leczeniem pacjentów. To dałoby szybsze i lepsze dobranie terapii. Jednak wadą takiego rozwiązania jest - jak wskazał Andrzej Szałas - dostęp do danych wrażliwych pacjentów. - Nawet jeśli usuniemy imię, nazwisko i adres, istnieje ryzyko, że na podstawie rodzaju terapii można zidentyfikować poszczególne osoby - zwrócił uwagę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzięki goglom lekarz może zajrzeć w zakamarki ludzkiego ciała. Jak nowoczesna technologia pomaga lekarzom?
- Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę? "Komputery są w stanie diagnozować ludzi"
- Drukowanie 3D – czym jest drukowanie przestrzenne?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: wirtualnemedia.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Solskin/Getty Images