Drukowanie 3D – czym jest drukowanie przestrzenne?

Druk 3D - jak działa drukowanie przestrzenne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE

Drukowanie 3D pozwala na tworzenie realnych, trójwymiarowych obiektów. Mogą to być zarówno proste, jak i bardzo złożone konstrukcje. Są wytwarzane na podstawie komputerowego modelu.

Na początku druk 3D służył jedynie do tworzenia prototypów. Szybko jednak zaczęto wykorzystywać technologię drukowania przestrzennego w różnych branżach i wytwarzać fizyczne obiekty. Dzisiaj druk 3D jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, motoryzacji czy usługach rozrywkowych. Niewielkie drukarki 3D może kupić każdy i samemu, w domowym zaciszu, tworzyć przedmioty za pomocą tej nowoczesnej technologii.

3D druk – krótka historia

Początki druku sięgają wynalezienia przez Jana Gutenberga ruchomej czcionki. Stworzył on pierwszą na świecie przemysłową metodę druku. Od czasów Gutenberga technika drukowania była nieustannie ulepszana. Gdy komputery stały się powszechne, powstała pierwsza drukarka atramentowa. Następnie w 1984 r. Charles Hull wynalazł stereolitografię – moment ten uważa się za narodziny druku 3D. Dzięki technologii Hulla można było tworzyć modele na podstawie danych komputerowych. Szybko dostrzeżono wielki potencjał tej metody. Drukowanie na zasadzie "warstwa po warstwie" zaczęło być stosowane początkowo do tworzenia prototypów, jednak szybko stało się metodą do wytwarzania użytkowych, fizycznych obiektów. Następnie szybko powstawały różne metody druku 3D. Możemy wskazać sześć głównych technik:

  • FTD – drukowanie z termoplastów, jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda, LOM – drukowanie z papieru lub folii, SLM, EBM, DMP, DMLS – drukowanie ze sproszkowanych metali, SLS, MJF – drukowanie ze sproszkowanych tworzyw sztucznych, CJP – drukowanie z proszku gipsowego, co pozwala na drukowanie w kolorze, SLA, PolyJet, DLP – drukowanie za pomocą żywic, jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod.

Jak działa drukarka 3D?

Każdy obiekt, który został wydrukowany w technologii druku 3D, składa się z warstw – na tym polega główna zasada druku przestrzennego. Warstwa po warstwie są układane na sobie za pomocą ruchomych części drukarki 3D. Żeby stworzyć obiekt w technologii druku przestrzennego, należy wcześniej stworzyć jego model w jednym z programów CAD. Następnie taki projekt trzeba wysłać do drukarki 3D. Na jakość wydruku składa się kilka elementów, m.in. wielkość danego obiektu i materiał, z którego powstał. Proces drukowania trójwymiarowego obiektu w zależności od jego wielkości może trwać od kilku minut do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin.

Druk 3D – zalety i wady

Drukowanie przestrzenne ma wiele zalet. Już na początku powstania tej technologii zauważono, że oszczędza się czas i pieniądze, ponieważ wykonanie modelu nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. Dodatkowo przed wydrukiem obiektu można łatwo nanosić zmiany. Każdy wydrukowany obiekt może być niepowtarzalny i spersonalizowany, w odróżnieniu od masowej produkcji. Dzięki drukowi 3D zaczęło się opłacać drukowanie jedynie kilku lub nawet pojedynczego egzemplarza. Druk przestrzenny pozwala też tworzyć obiekty o niezwykle skomplikowanych i niestandardowych kształtach. Z kolei wśród najważniejszych wad należy wymienić przede wszystkim jakość wykonania. Takie technologie jak frezowanie CNC czy odlewnictwo zdecydowanie przodują w tej kategorii. Drukowanie przestrzenne jest też mało przydatne w sytuacji, gdy chcemy produkować na masową skalę – wydruk 3D kilkuset lub kilku tysięcy obiektów nie będzie się opłacać.

Projekty druku 3D – przykłady

Zalety druku 3D są coraz częściej wykorzystywane przez zwykłe osoby – dzięki tej technologii można tworzyć unikatowe obiekty codziennego użytku, chociażby biżuterię, zabawki czy sprzęt kuchenny. Drukowanie przestrzenne może też wspomóc przedsiębiorców, którzy specjalizują się w tworzeniu pojedynczych obiektów na sprzedaż. Druk 3D wciąż głównie wykorzystuje się do tworzenia modeli i prototypów, w takich branżach, jak lotnictwo czy motoryzacja. Drukowanie przestrzenne jest też coraz częściej wykorzystywane w medycynie. Dzięki tej technologii powstają implanty i protezy służące pacjentom po ciężkich urazach. Na drukarce 3D można też wydrukować bardzo duże obiekty, takie jak domy. Ograniczeniem w druku 3D jest jedynie ludzka wyobraźnia. Coraz częściej można tez znaleźć punkty usługowe, w których da się wydrukować dany obiekt za pomocą technologii druku przestrzennego. Cennik wydruku 3D zależy w dużej mierze od wielkości przedmiotu, który chcemy wydrukować, jak i od wykorzystanych materiałów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości