Technologia

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę? "Komputery są w stanie diagnozować ludzi"

Technologia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
Michał Malinowski, Marcin Sawicki
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Potencjał sztucznej inteligencji może okazać się niezastąpiony w rewolucjonizowaniu systemu opieki zdrowotnej, w tym także diagnostyki i leczenia nowotworów. To dobra wiadomość dla pacjentów, jak również dla opiekujących się nimi lekarzy. W Dzień Dobry TVN o możliwościach wykorzystania algorytmów w medycynie opowiedział dr Jan Witowski z New York University.

Postęp technologiczny a ochrona zdrowia

Nowoczesne technologie mają szerokie zastosowanie w medycynie i pozwalają osiągać coraz lepsze rezultaty w opiece nad pacjentami. Najlepszym tego dowodem są dotychczasowe osiągnięcia dr Jana Witowskiego, który na co dzień zajmuje się przetwarzaniem obrazów medycznych.

- Jestem z wykształcenia lekarzem, ale pracuję przede wszystkim naukowo. Zacząłem swoją pracę lekarską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zaraz po studiach wyjechałem do Stanów Zjednoczonych (...). Zajmowałem się projektem druku modeli 3D wątroby. To były modele drukowane dla lekarzy, dla chirurgów (...). Oszacowaliśmy, że u mniej więcej co czwartego pacjenta plan zabiegu był poprawiony dzięki zastosowaniu takiego modelu 3D - zapewnił ekspert w rozmowie z Marcinem Sawickim.

Sztuczna inteligencja - w jakim stopniu może zrewolucjonizować medycynę?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie może przynieść wiele korzyści. Zdaniem specjalisty, algorytmy mogą okazać się pomocne między innymi w diagnostyce chorób nowotworowych, a co za tym idzie także i w poprawie jakości systemu opieki zdrowotnej.

- Komputery są w stanie diagnozować ludzi tak samo dobrze, jeśli nie lepiej niż radiolodzy (...). Komputer nie jest zmęczony, może pracować 24 godziny na dobę. Z drugiej strony rzeczywiście są takie przypadki, gdzie komputer zauważa wzorce, których człowiek nie zauważył - wyjaśnił dr Jan Witowski, jednocześnie podkreślając, że trzeba zidentyfikować obszary, w których systemy wykazują skuteczność i udowodnić to naukowo.

- Celem jest nie tylko stworzenie jednego modelu, tylko poznanie lepiej tego, co powoduje nowotwory. Widzimy większy potencjał niż tylko w diagnostyce. Chcemy się nauczyć czegoś podstawowego o nowotworach, czegoś o biologii nowotworów - podsumował rozmówca Marcina Sawickiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: Michał Malinowski, Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości