Digital Ars to pierwszy tego typu konkurs w Polsce, który skłania artystów do współpracy ze sztuczną inteligencją i wykorzystywania technologii w sztuce. Kto został zwycięzcą drugiej edycji w kategorii otwartej?
Konkurs Digital Ars - założenia
W Dzień Dobry Wakacje gościła Paulina Szkoła, Project Manager w Fundacji Digital Poland, która przybliżyła nieco widzom cel organizowanego w Polsce konkursu Digital Ars. - Sztuka kojarzy nam się z emocjami, ludźmi, natomiast również ludzie tworzą technologię. W ramach konkursu Digital Ars, który powstał podczas Digital Festival, czyli takiej największej edukacyjno-technologicznej inicjatywy w Polsce, chcemy pokazać, jak wspaniałe zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja - tłumaczyła przed kamerami.
Celem projektu jest popularyzowanie technologii i oswajanie społeczeństwa, że sztuczna inteligencja w niedługim czasie będzie miała ogromny wpływ na codzienność ludzi.
- Uczymy się uczyć komputer, żeby udawał człowieka i faktycznie nie wszystkim się to podoba, ale dlatego, że to właśnie coraz bardziej przypomina człowieka. W ostatnich latach algorytmy pokonały dużą barierę, która sprawiła, że sztuka, którą generują (mówię głównie o obrazach, ale nie tylko), wspięła się na wyższy level - wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Ohmę i Filipem Chajzerem uczestnik konkursu Aleksander Fafuła.
Druga edycja Digital Ars - kto zwyciężył?
Aleksander Fafuła po raz drugi został laureatem konkursu Digital Ars w kategorii otwartej, w której obowiązywała dowolność stylu i artystycznego wyrazu. Jego praca o tytule "AI painting with the drums" angażuje algorytm GAN, który w pewnym zakresie determinuje finalny kształt dzieła, mając do dyspozycji obrazy z Wikipedii. Sztuczna inteligencja przetwarza je i za ich pomocą maluje unikalne rysunki w rytm muzyki granej przez artystę na perkusji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wykluczenie algorytmiczne dotyka coraz więcej osób. "Nie widzimy kategorii ludzi, którzy chcą zostać dostrzeżeni"
- Pudełeczko, które ratuje życie. Kardiolog z Warszawy stworzył niezwykłe urządzenie
- E-detoks pomysłem na wakacje. "Warto pozwolić sobie na luksus bycia niedostępnym"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News