Technologia

Oto laureat konkursu Digital Ars. Stworzona przez niego sztuczna inteligencja tworzy rysunki w rytm muzyki

Technologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Digital Ars”
Poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Digital Ars” Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Digital Ars to pierwszy tego typu konkurs w Polsce, który skłania artystów do współpracy ze sztuczną inteligencją i wykorzystywania technologii w sztuce. Kto został zwycięzcą drugiej edycji w kategorii otwartej?

Konkurs Digital Ars - założenia

W Dzień Dobry Wakacje gościła Paulina Szkoła, Project Manager w Fundacji Digital Poland, która przybliżyła nieco widzom cel organizowanego w Polsce konkursu Digital Ars. - Sztuka kojarzy nam się z emocjami, ludźmi, natomiast również ludzie tworzą technologię. W ramach konkursu Digital Ars, który powstał podczas Digital Festival, czyli takiej największej edukacyjno-technologicznej inicjatywy w Polsce, chcemy pokazać, jak wspaniałe zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja - tłumaczyła przed kamerami.

Celem projektu jest popularyzowanie technologii i oswajanie społeczeństwa, że sztuczna inteligencja w niedługim czasie będzie miała ogromny wpływ na codzienność ludzi.

- Uczymy się uczyć komputer, żeby udawał człowieka i faktycznie nie wszystkim się to podoba, ale dlatego, że to właśnie coraz bardziej przypomina człowieka. W ostatnich latach algorytmy pokonały dużą barierę, która sprawiła, że sztuka, którą generują (mówię głównie o obrazach, ale nie tylko), wspięła się na wyższy level - wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Ohmę i Filipem Chajzerem uczestnik konkursu Aleksander Fafuła.

Druga edycja Digital Ars - kto zwyciężył?

Aleksander Fafuła po raz drugi został laureatem konkursu Digital Ars w kategorii otwartej, w której obowiązywała dowolność stylu i artystycznego wyrazu. Jego praca o tytule "AI painting with the drums" angażuje algorytm GAN, który w pewnym zakresie determinuje finalny kształt dzieła, mając do dyspozycji obrazy z Wikipedii. Sztuczna inteligencja przetwarza je i za ich pomocą maluje unikalne rysunki w rytm muzyki granej przez artystę na perkusji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości