Dzięki teleskopowi Webba poszerzono dane, które zebrano już o Marsie za pomocą innych urządzeń, w tym orbiterów i łazików. Może on obserwować i niezwykle szczegółowo rejestrować spektrum światła różnych zjawisk, jak np. burze pyłowe, zmiany pór roku czy pogody.
Astronomia i kosmos
Teleskop Webba zrobił zdjęcia Marsa
Mars, ze względu na niewielką odległość od Ziemi, jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie – tak w zakresie światła widzialnego, jak i w podczerwieni. Dla teleskopu Webba stanowi to problem, ponieważ skonstruowany został z myślą o obserwowaniu najdalszych, bardzo słabo oświetlonych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Mars i jego blask mogą nawet oślepiać Webba. Z tego względu na potrzeby obserwacji Czerwonej Planety powstała specjalna technika, która polega na używaniu bardzo krótkich czasów ekspozycji i dokonywaniu pomiarów tylko części światła docierającego do czujników Webba.
Co widać na zdjęciach Marsa zrobionych przez teleskop Webba
Pierwsze zdjęcia Marsa wykonane i przysłane przez teleskop Webba pokazują fragment jego wschodniej półkuli. Najjaśniejsze miejsca to te, na które promienie Słońca padają pod największym kątem. Widać też, że półkula północna Czerwonej Planety, na której właśnie trwa zima, jest chłodniejsza. Dokładna analiza światła rejestrowanego przez Webba pozwala naukowcom na zdobycie dodatkowych informacji na temat powierzchni i atmosfery planety.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Teleskop Webba wykonał kolejne zachwycające zdjęcia kosmosu. Co skrywa Wielka Mgławica w Orionie?
- Teleskop Webba eksploruje kosmos. NASA opublikowała pierwsze ujęcia
- Kolejne zdjęcia z Teleskopu Webba. Historyczny moment upamiętnia również Google
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Źródło zdjęcia głównego: SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images