Teleskop Webba wykonał kolejne zachwycające zdjęcia kosmosu. Co skrywa Wielka Mgławica w Orionie?

fotografia kosmosu wykonana przez Teleskop Webba
Teleskop Webba wykonał kolejne zdjęcia. Co skrywa Wielka Mgławica w Orionie?
Źródło: NASA, ESA, CSA, and STS/Getty Images
Każde kolejne zdjęcia wykonane i przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskakują, budzą zachwyt. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli możliwości przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej i jej zawartości z tak bliska. Na najnowszych ujęciach można zobaczyć Wielką Mgławicę w Orionie ze szczegółami. NASA udostępniła je w Internecie.

Teleskop Jamesa Webba zrobił zdjęcia Wielkiej Mgławicy w Orionie

Nowatorski Teleskop Jamesa Webba, potocznie nazywany Webbem, wykonał najbardziej szczegółowe, najdokładniejsze zdjęcia kosmiczne w historii ludzkości (wcześniejsze dokonania w linkach niżej). Kolejnym sukcesem tego sprzętu są fotografie regionu Mgławicy Oriona – gwiezdnego żłobka oddalonego od Ziemi o 1350 lat świetlnych, znajdującego się w gwiazdozbiorze Oriona. Pokazują wiele spektakularnych struktur wewnątrz mgławicy - skala jest porównywana z rozmiarami Układu Słonecznego. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości ze szczegółowymi opisami i porównaniami z poprzednimi ujęciami, można zobaczyć na stronie internetowej NASA. Przy ich obróbce pomagali eksperci z Western University.

Alyssa Carson - najmłodsza astronautka
Marzeniami o kosmosie inspiruje innych
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdjęcia Mgławicy Oriona - co znaczą dla świata nauki?

Naukowcy obserwują Mgławicę Oriona między innymi po to, aby zrozumieć, co działo się podczas pierwszych milionów lat ewolucji naszego układu słonecznego. Serca gwiezdnych żłobków – jak Mgławica Oriona – są przesłonięte przez duże ilości gwiezdnego pyłu. To utrudnia, a nawet uniemożliwia badanie ich wnętrza w świetle widzialnym za pomocą teleskopów takich jak Teleskop Hubble’a. Tylko Webb wykrywa podczerwone światło obecne w kosmosie, co daje naukowcom możliwość przejrzenia warstw pyłu. W efekcie możemy obserwować, co dzieje się głęboko we wnętrzu mgławicy.

Znaczenie tych osiągnięć wyjaśniają pracujący przy nich naukowcy.

Jesteśmy oszołomieni przez zapierające dech w piersi obrazy Wielkiej Mgławicy Oriona. Rozpoczęliśmy ten projekt w 2017 roku, więc czekaliśmy ponad pięć lat, aby uzyskać te dane. Te nowe obserwacje pozwalają nam lepiej zrozumieć, jak masywne gwiazdy przekształcają obłok gazu i pyłu, w którym się rodzą
- podkreślił prof. Els Peeters, astrofizyk z Western University

Webb jest najpotężniejszym teleskopem kosmicznym w historii ludzkości. Opracowany we współpracy z NASA, ESA i CSA, zawiera zwierciadło o szerokości 6,5 metra, składające się z przypominającego plaster miodu wzoru 18 sześciokątnych, pokrytych złotem segmentów lustra oraz pięciowarstwowej, diamentowej osłony słonecznej wielkości kortu tenisowego.

Więcej newsów na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!