Burzom towarzyszą nie tylko rozświetlające niebo błyskawice i głośne grzmoty, ale także inne zjawiska pogodowe. Najlepszym tego dowodem jest fotografia udostępniona przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Na obrazie pochodzącym z chilijskiego obserwatorium uchwycono wyładowania elektryczne w postaci "czerwonych duszków". Ich widok może zachwycić każdego, nie tylko zdeklarowanych miłośników meteorologii.
Niezwykłe zjawisko nad pustynią Atakama - czym są "czerwone duszki"?
Zdjęcie "czerwonych duszków" zostało wykonane w Obserwatorium La Silla w Chile, położonym na pustyni Atakama. To jeden z nielicznych dowodów na występowanie rzadkiego zjawiska atmosferycznego. Wyraziste czerwone smugi, które przecinają niebo w czasie burzy, są niezwykle trudne do uchwycenia. Jak podaje tvn24.pl, po raz pierwszy sfotografowano je dopiero w 1989 roku.
"Czerwone duszki" pojawiają się powyżej chmur burzowych i są o wiele słabsze i chłodniejsze od błyskawic. Trudno przejść obok nich obojętnie, dlatego Europejskie Obserwatorium Południowe podjęło decyzję o udostępnieniu niezwykłej fotografii szerszej grupie odbiorców.
"Czerwone duszki" na tle poświaty ziemskiej atmosfery
Na zdjęciu udostępnionym przez Europejskie Obserwatorium Południowe można dostrzec jeszcze jedno, nad wyraz ciekawe zjawisko. Mowa o poświacie niebieskiej, która powstaje na skutek wybijania elektronów z atmosferycznego azotu i tlenu przez światło słoneczne. W nocy elektrony łączą się z innymi atomami i cząsteczkami, powodując subtelne świecenie ziemskiej atmosfery.
Poświata niebieska to często występujące zjawisko, ale można zaobserwować je wyłącznie na bardzo ciemnym niebie. Ze względu na dużą wysokość i oddalenie od źródeł światła, pustynia Atakama jest idealnym miejscem do uchwycenia takiego widoku.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wolbórka - stacja pełna tajemnic. Z czego słynie przystanek kolei warszawsko-wiedeńskiej?
- Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotowuje się do premiery spektaklu poświęconego Irenie Sendlerowej
- Jowisz widziany okiem Teleskopu Webba zachwycił nie tylko astronomów
Autor: as/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan Photography/Getty Images