Newsy

Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotowuje się do premiery spektaklu poświęconego Irenie Sendlerowej

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Marcin Sawicki
Teatr Muzyczny z Poznania tuż przed premierą
Teatr Muzyczny z Poznania tuż przed premierąDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych. Dramat muzyczny "Irena" opowiada historię, która w świetle dzisiejszych wydarzeń w Ukrainie, wciąż jest boleśnie aktualna. Przemysław Kieliszewski dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu opowiedział w rozmowie z Marcinem Sawickim o kulisach powstawania sztuki.

Irena Sendlerowa - historia bohaterki

Irena Sendlerowa narażając własne życie niosła pomoc najsłabszym i bezbronnym - żydowskim dzieciom. Organizowała potrzebne dokumenty, pomoc lekarską i finansową, znajdowała dla dzieci domy u polskich rodzin, szukała wsparcia w klasztorach i zakładach opiekuńczych. W ten sposób ocaliła z koszmaru getta życie kilkuset dzieciom. Jej niezwykłe poświęcenie zostało docenione, a ona sama uhonorowana tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Spektakl "Irena" - premiera

Irena Sendlerowa powiedziała kiedyś: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem." Te słowa stały się inspiracją dla twórców spektaklu.

- To jest historia, która miała być pokazana na Broadwayu, ale pandemia spowodowała, że Włodek Pawlik zadzwonił do mnie jako autor muzyki (...) i mówi, że jest wspaniałe kombo, które stworzyło ten utwór, czyli: Piotr Piwowarczyk, Mary Sinner i znakomity(...) Marc Campbell, który napisał teksty piosenek. (...) Brian Kite będzie reżyserował ten spektakl, a on zaprosił Danę Solimando, wspaniałą choreografkę z Nowego Jorku. Mamy też innych realizatorów z Polski, którzy stworzyli świat z wielkich emocji, które muzyka przenosi w tym spektaklu - z dumą wymieniał znamienite nazwiska Przemysław Kieliszewski. - Udział w premierze potwierdziła córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzembska oraz uratowana z getta Elżbieta Ficowska - dodał dyrektor teatru.

Premiera spektaklu odbędzie się 27 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości