Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych. Dramat muzyczny "Irena" opowiada historię, która w świetle dzisiejszych wydarzeń w Ukrainie, wciąż jest boleśnie aktualna. Przemysław Kieliszewski dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu opowiedział w rozmowie z Marcinem Sawickim o kulisach powstawania sztuki.
Irena Sendlerowa - historia bohaterki
Irena Sendlerowa narażając własne życie niosła pomoc najsłabszym i bezbronnym - żydowskim dzieciom. Organizowała potrzebne dokumenty, pomoc lekarską i finansową, znajdowała dla dzieci domy u polskich rodzin, szukała wsparcia w klasztorach i zakładach opiekuńczych. W ten sposób ocaliła z koszmaru getta życie kilkuset dzieciom. Jej niezwykłe poświęcenie zostało docenione, a ona sama uhonorowana tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.
Spektakl "Irena" - premiera
Irena Sendlerowa powiedziała kiedyś: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem." Te słowa stały się inspiracją dla twórców spektaklu.
- To jest historia, która miała być pokazana na Broadwayu, ale pandemia spowodowała, że Włodek Pawlik zadzwonił do mnie jako autor muzyki (...) i mówi, że jest wspaniałe kombo, które stworzyło ten utwór, czyli: Piotr Piwowarczyk, Mary Sinner i znakomity(...) Marc Campbell, który napisał teksty piosenek. (...) Brian Kite będzie reżyserował ten spektakl, a on zaprosił Danę Solimando, wspaniałą choreografkę z Nowego Jorku. Mamy też innych realizatorów z Polski, którzy stworzyli świat z wielkich emocji, które muzyka przenosi w tym spektaklu - z dumą wymieniał znamienite nazwiska Przemysław Kieliszewski. - Udział w premierze potwierdziła córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzembska oraz uratowana z getta Elżbieta Ficowska - dodał dyrektor teatru.
Premiera spektaklu odbędzie się 27 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Historia 3-latki ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta. "Wiele zapamiętała z tego czasu"
- 89-latka po raz pierwszy opowiedziała o dzieciństwie spędzonym w getcie. "Ja nie mam łez"
- Życie, twórczość i śmierć Geli Seksztajn. "Nie była młodą artystką, ale wciąż mającą karierę przed sobą"
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN