19 kwietnia odbędzie się 10. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, której głównym celem jest pielęgnowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Tegorocznym tematem przewodnim jest miłość i jej różne oblicza. Jak wygląda program obchodów? Sprawdź, w jaki sposób można przyłączyć się do tej akcji.
Żonkile 2022
We wtorek 19 kwietnia 2022 r. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje coroczną akcję upamiętniającą to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w tym roku będzie miała swoją jubileuszową, 10. edycję. Tym razem tematem przewodnim będzie hasło "Miłość". Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?".
"Miłość" - temat przewodni akcji Żonkile 2022
Jednym z celów tegorocznej akcji jest zastanowienie się nie tylko nad zadanymi przez Edelmana pytaniami, ale też nad znaczeniem i różnorodnością uczucia, jakim jest właśnie miłość. Organizatorzy opowiedzą, jak wiele miała oblicz m.in. romantyczną czy rodzicielską.
Tegoroczne "Żonkile" odbywają się w czasie, gdy tuż obok nas rozgrywa się dramat wielu milionów ludzi - ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Udział w kampanii dotyczącej miłości może być również formą sprzeciwu czy manifestacji wobec wojny i agresji.
Żonkile 2022 - program akcji
Organizatorzy akcji Żonkile przygotowali m.in. pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży. Materiały pomogą włączyć się w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto odbędą się także wydarzenia kulturalne zarówno przeprowadzone online, jak i stacjonarnie.
19 kwietnia odbędzie się prapremiera monodramu "Mama zawsze wraca" na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej. Kolejne spektakle zaplanowane są 20 i 21 kwietnia. Wszystkie informacje na temat wydarzeń dostępne są w programie obchodów.
Od 18 do 30 kwietnia 2022 przy metrze Centrum będziecie mogli zobaczyć mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii.
Jak dołączyć do akcji Żonkile 2022?
19 kwietnia ponad tysiąc wolontariuszek i wolontariuszy na ulicach stolicy będzie rozdawać żonkile. Spotkacie ich niemal w całej Warszawie – w części z miejsc od godziny 8.00, w części od 10.00. Poniżej znajduje się spis wszystkich sztabów:
- 8.00-10.00: metro Dworzec Wileński, metro Młociny, plac Wilsona;
- 8.00-10.00, 16.00-18.00: Dworzec Wileński, metro Centrum, metro Rondo Daszyńskiego, metro Rondo ONZ, metro Świętokrzyska, metro Wilanowska;
- 10.00-14.00: Dom Kultury KADR, Miejsce Aktywności Lokalnej "Dwa Jelonki", Muzeum Woli;
- 10.00-14.00, 15.00-19.00: Muzeum POLIN, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, Dom Spotkań z Historią, JCC, Muzeum Historii Polski, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Warszawy, PROM Kultury Saska Kępa, Teatr Ochoty, Urząd Dzielnicy Bielany, Urząd Dzielnicy Ursynów, Urząd Dzielnicy Żolibor
Podobnie jak w ubiegłym roku żonkile samodzielnie pobierzecie z tzw. żonkilomatów znajdujących się w następujących pięciu miejscach:
- Aleja Niepodległości/SGH;
- Marszałkowska/Królewska/Rysia;
- plac Zawiszy/Grójecka – lokal D;
- Rondo Radosława/C.H. Arkadia;
- Wołoska/Domaniewska.
Jak zrobić własny żonkil? Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym instrukcja video).
Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.
Zobacz także:
- Wielkanoc 2022. Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?
- Świąteczne utrudnienia w ruchu lotniczym. Możliwe opóźnienia w rozkładzie i odwołania rejsów
- Synoptycy ostrzegają przed niebezpieczna aurą. Alerty dla czterech województw
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Polin.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polin.pl