Newsy

Wielkanoc 2022. Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Se.pl
Msza w kościele

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień najważniejszego święta dla chrześcijan. Kojarzy nam się głównie z zabawą polegającą na wzajemnym oblewaniu się wodą. Czy tego dnia również powinniśmy udać się na mszę do kościoła? Czy Lany Poniedziałek to święto nakazane?

Wielkanoc 2022 - czy msza w poniedziałek wielkanocny jest obowiązkowa?

Okres Wielkanocy jest najważniejszym czasem w roku liturgicznych wszystkich chrześcijan. Podczas Wielkiego Tygodnia codziennie odbywają się uroczystości przygotowujące wiernych do świętowania zmartwychwstania Jezusa. Wielu z nas zastanawia się, czy w poniedziałek wielkanocny uczestnictwo we Mszy Świętej jest także obowiązkowe?

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Lany Poniedziałek jest drugim dniem świąt wielkanocnych - w tym roku przypada 18. kwietnia. Nie znalazł się on na liście świąt nakazanych. Oznacza to, że wierny nie popełnia grzechu, jeżeli tego dnia nie uda się do kościoła. W Poniedziałek Wielkanocny nie musi tez powstrzymywać się od prac niekoniecznych.

Śmigus Dyngus 2022 - skąd ta tradycja?

Śmigus Dyngus jest jedną z tradycji wielkanocnych w Polsce. Polega na wzajemnym oblewaniu się wodą wśród najbliższych i znajomych. Skąd wziął się ten zwyczaj? Okazuje się, że nie ma on nic wspólnego z chrześcijaństwem, a jego historia wiąże się z kulturą słowiańską.

Ta zabawa ludowa była elementem obrzędów, podczas których przygotowywano się do nadejścia wiosny i pożegnania zimy. Obrzędy trwały nawet kilka dni. Oprócz polewania się wodą dużą popularnością cieszył się również zwyczaj topienia marzanny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Se.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wideonet/Getty Images

Pozostałe wiadomości