Newsy

Jowisz widziany okiem Teleskopu Webba zachwycił nie tylko astronomów

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Spider's Web
Jowisz

Dzięki kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba możliwa jest obserwacja najdalszych zakątków kosmosu. Co się stanie, jeśli skieruje się go na planety bliskie Ziemi? Zobaczymy je nie tylko w nowym świetle, ale również z wieloma szczegółami. Jak wygląda Jowisz widziany przez Teleskop Webba?

Jak wygląda Jowisz w Teleskopie Webba

Pod koniec lipca tego roku Teleskop Webba został wycelowany w kierunku Jowisza, który jest największą planetą w naszym Układzie Słonecznym. Teleskop obserwuje kosmos w tzw. paśmie podczerwonym, dzięki czemu planeta została sfotografowana dosłownie w nowym świetle. Zdjęcie wykonane w podczerwieni zachwyciło internautów.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Teleskop Webba uchwycił nawet drobne szczegóły poszczególnych pasm, fal, zawirowań i ich krawędzi na Jowiszu. W prawej dolnej części planety widać Wielką Czerwoną Plamę, czyli największy antycyklon w Układzie Słonecznym. Na zdjęciu znalazły się również dwa księżyce giganta - Almatea i Adrastea.

Jowisz uchwycony przez Teleskop Webba

Jowisz na zdjęciu może wydawać się niewielki, jednak w rzeczywistości ma blisko 140 tysięcy kilometrów średnicy. Ziemia ma jedynie 12 742 km średnicy. Najmniejsza plama znajdująca się na Jowiszu ma 24 000 na 12 000 km, co oznacza, że wielkością mogłaby niemal zasłonić Ziemię. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Spider's Web

Źródło zdjęcia głównego: Rainer Zapka / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości