Na niebie nad Polską pojawiły się obiekty, które mogły zaskoczyć wiele osób. Mowa o rakiecie Falcon 9 i satelicie Starlink firmy SpaceX Elona Muska. Nagranie przelotu opublikował serwis Nocne Niebo.
Falcon 9 i Starlink przeleciały nad Polską
Rakieta Falcon 9 i satelita Starlink firmy Spacex były widoczne nad Polską w związku z 21. misją wyniesienia satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską w 2022 roku. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 z 52 urządzeniami na pokładzie wystartowała z NASA Kennedy Space Center na Florydzie 10 sierpnia o godz. 04:14 czasu polskiego.
10 minut po wystartowaniu, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wrócił na Ziemię i wylądował na specjalnej, morskiej platformie "A Shortfall of Gravitas", która stacjonuje na Oceanie Atlantyckim, na wybrzeżu Florydy. Drugi stopień rakiety kontynuował podróż na niską orbitę okołoziemską. Dotarł tam około 15 minut po wystartowaniu. Jego zadaniem było rozmieszczenie satelitów Starlink, czyli telekomunikacyjnego systemu, który zapewnia dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu dla setek tysięcy ludzi na całym świecie. Obecnie SpaceX to ponad 3000 satelitów Starlink. Docelowo, do 2027 r. ma być ich 12 tys. Ponadto firma Elona Muska złożyła wniosek o zgodę na uruchomienie kolejnych 30 tys. urządzeń.
Jak obserwować kosmiczne obiekty?
Starty misji SpaceX Elona Muska są świetną okazją do obserwowania przelatujących na niebie Starlinków. Dokładne godziny przelotów wraz z lokalizacjami i informacjami o widoczności można sprawdzać na dedykowanych stronach internetowych, jak Find Starlink czy ISS Tracker.
Do obserwacji jakichkolwiek zjawisk na niebie - przelotu Starlinków czy roju Perseidów, niezbędna jest dobra widoczność. Ta jest możliwa, gdy niebo jest bezchmurne i w pobliżu nie ma dużej ilości sztucznego światła. Dlatego najlepiej jest wybrać się poza miasto.
Zobacz także:
- Teleskop Webba eksploruje kosmos. NASA opublikowała pierwsze ujęcia
- Nadchodzi era lotów kosmicznych dla wszystkich. Ile kosztuje taka wyprawa?
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że spadające kosmiczne śmieci mogą zabić człowieka? Podano liczbę
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: o2.pl/SpaceX
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto