Jak Piotr Krzaczkowski przygotowuje się na drogę do pracy? Pakuje plecak, zapina raki i rusza stromymi zboczami na wysokość 1602 m n.p.m., by pilnować "UFO" – Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Od ponad trzech dekad to właśnie tutaj, w najtrudniejszych warunkach pogodowych w Polsce, mierzy każdą godzinę temperaturę, wiatr i chmury, a przy okazji zamienia górski żywioł w zachwycające fotografie. Jego codzienna droga do pracy jest bardziej górską ekspedycją niż dojazdem, ale Piotr przyznaje, że bez tej surowej wędrówki i widoku "królowej Karkonoszy" nie wyobraża już sobie życia.
Pogoda w ostatnim czasie niezwykle nas rozpieszczała. Niestety, spokojny maj w kolejnych dniach odejdzie w zapomnienie. Czeka nas znaczna zmiana w pogodzie. Choć temperatura wzrośnie, to lokalnie mają pojawić się gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Gdzie należy szczególnie uważać?
Burzom towarzyszą nie tylko rozświetlające niebo błyskawice i głośne grzmoty, ale także inne zjawiska pogodowe. Najlepszym tego dowodem jest fotografia udostępniona przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Na obrazie pochodzącym z chilijskiego obserwatorium uchwycono wyładowania elektryczne w postaci "czerwonych duszków". Ich widok może zachwycić każdego, nie tylko zdeklarowanych miłośników meteorologii.
Termometr z higrometrem, lub po prostu termohigrometr, to urządzenie łączące funkcje obu przyrządów. Oznacza to, że możemy jednocześnie zmierzyć zarówno temperaturę w pomieszczeniu, jak i wilgotność w nim panującą.
Już od poniedziałku w pięciu województwach rozpoczną się ferie zimowe. Czy przez najbliższe dwa tygodnie utrzyma się zimowa pogoda, zwłaszcza w zimowych kurortach? I jak wygląda praca w obserwatorium meteorologicznym? Z obserwatorem Łukaszem Chmurą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Na szczycie Śnieżki znajduje się obserwatorium meteorologiczne, w którym przez cały rok ktoś pracuje i mieszka. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki postanowił wdrapać się na górę, by sprawdzić, jak się żyje na wysokości 1602 m nad poziomem morza w warunkach zbliżonych do tych, panujących za Kołem Podbiegunowym.