Za nami bardzo zimny weekend. Mrozy zostaną z nami jeszcze przez kilka dni. Czy to, że marzniemy w lutym, jest jakąś pogodową anomalią? Jak powinna wyglądać zima w Polsce? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to dr Paweł Krzaklewski, obserwator meteorologiczny Instytutu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dlaczego jest zimno?
W ostatnich latach zimy bardzo łagodne. Niskie temperatury, które od kilku dni utrzymują w Polsce, dla wielu osób są zatem niemałym zaskoczeniem. Tymczasem w tym, że jest mróz i w niektórych miejscach spadł śnieg, nie ma nic nadzwyczajnego.
- Polska znajduje się w obszarze klimatu umiarkowanego - przejściowego. Troszkę tak potocznie możemy powiedzieć, że wszystko się może zdarzyć w lutym. Zdarzało się, i to wcale nie obecnie, tylko również w dawniejszych czasach. Plus 21 stopni w lutym zdarzało się w Krakowie i minus 33, w związku z tym mróz -10, -15 zawiera się w normie - podkreślił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Krzaklewski.
Skąd się biorą duże różnice w temperaturach?
Wahania temperatur i zmiany w pogodzie związane są tym, że Europa nie jest dużym kontynentem. Polska ma "blisko" zarówno do chłodnych regionów (Skandynawia), jak i tych znacznie cieplejszych np. basenu Morza Śródziemnego.
- Często mówimy, że Polska leży w Europie środkowej. 1 000 km na północ mamy mamy obszar biegunowy, mrozy, zimno w ziemie. 1 000 km na południe mamy Morze Śródziemne, które w tym momencie w środku zimy ma 15-16 stopni. Z tych stron napływają nad Polskę masy powietrza, w zależności od tego, z której strony napłyną, możemy mieć w Polsce zimą wiosnę lub siarczyste mrozy - tłumaczył obserwator meteorologiczny.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? "Dużo pacjentów zgłasza się z wątpliwościami"
- Temperatura 36,6 nie jest już normą? Podano nowe wytyczne
- Nawet 50 proc. chorych przechodzi grypę łagodnie. Jak rozpoznać chorobę?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Hannah Bichay/Getty Images