Jak zimny prysznic wpływa na nasze zdrowie? Te fakty mogą Cie zaskoczyć

Osoba biorąca zimny prysznic
Jak zimny prysznic wpływa na nasze zdrowie? Te fakty mogą Cie zaskoczyć
Źródło: LarsZahnerPhotography/Getty Images
Zimny prysznic od lat uważany jest za bardzo zdrowy i orzeźwiający. Jest w tym wiele racji, ponieważ dowiedziono, że wywiera on pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowia. Warto jednak pamiętać, że należy odpowiednio z niego korzystać, by nie osiągnąć niepożądanych, szkodliwych efektów.

Zimny prysznic nie jest rekomendowany dla każdego – istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają skorzystanie z chłodnego natrysku, ponieważ może wywołać on poważne powikłania. Należy je poznać przed rozpoczęciem korzystania z tej metody.

Czy zimny prysznic jest zdrowy?

Zimny prysznic uważany jest za stosunkowo bezpieczny, należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do korzystania z chłodnych natrysków. Należy korzystać z nich z rozsądkiem (tę kwestię wyjaśniamy późnej). Zimny prysznic jest bardzo dobrą metodą na orzeźwienie o poranku – dodaje mnóstwo sił i energii do działania. Pomaga także pozytywnie nastroić się na cały dzień i zwiększa tolerancję na stres.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zioła - naturalne metody leczenia

14719843_jak-zadbac-o-siebie-naturalnie_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Dodatkowo pobudza układ odpornościowy poprzez hartowanie organizmu. Wpływa także pozytywnie na termoregulację organizmu i niweluje nadmierne pocenie się. Dowiedziono również, że chłodny natrysk ma dobry wpływ na krążenie krwi – pozwala uniknąć opuchnięć, zakrzepów i żylaków, zwłaszcza gdy będzie połączony z masażem wodnym. Co ciekawe, dzięki poprawie przepływu krwi możliwe jest przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu.

Co istotne dla mężczyzn – chłodna woda zwiększa produkcję testosteronu, dzięki czemu panowie poczują się lepiej, zwiększa się ich pewność siebie. Regularnie brane zimne prysznice wpływają nie tylko na zdrowie, lecz także na urodę. Pozwalają na poprawę kondycji włosów oraz skóry dzięki zabezpieczeniu ich przed nadmierną utratą wody oraz niwelują zatykanie się porów. Powodują także wolniejsze starzenie się skóry.

Jak działa zimny prysznic po treningu?

Istnieją dwa obozy – osób będących zwolennikami ciepłych albo zimnych pryszniców po wysiłku fizycznym. Chłodna woda wpływa kojąco na bóle i obrzęki, zwiększa tolerancję na ból i przyspiesza leczenie zakwasów. Przeciwnicy takich pryszniców uważają, że to ciepła woda pozwala na rozluźnienie mięśni i stawów oraz pomaga otworzyć pory i oczyścić organizm z toksyn. Argumenty obydwu stron są słuszne, dlatego przez wielu ekspertów zalecany jest prysznic naprzemienny po treningu – raz ciepłą, raz chłodną wodą, który pozwoli na najszybszą regenerację ciała.

Zimny prysznic a odchudzanie

Zimny prysznic uważany jest za dobrą metodę na utratę wagi. Jest to prawda, ponieważ reakcją organizmu na zimno jest przyspieszenie metabolizmu, które pozwala na uniknięcie nadmiernego wychłodzenia organizmu. Wykorzystywana jest do tego m.in. tkanka tłuszczowa, która jest spalana przez organizm w celu jego ogrzania.

Co ważne dla osób odchudzających się, zimny prysznic pozwala także na redukcję cellulitu i ujędrnienie skóry. Należy jednak pamiętać, że jedyną metodą na redukcję masy ciała jest umiarkowany deficyt kaloryczny, zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Prysznice mogą być jedynie uzupełnieniem tych działań.

Jak poprawnie korzystać z zimnego prysznica?

Aby zimny prysznic był zdrowy i bezpieczny, musi być brany we właściwy sposób. Najważniejsza zasada to stopniowe przyzwyczajanie się do niższej temperatury. Należy wejść pod ciepły natrysk i powoli, delikatnie zmniejszać temperaturę wody. Z czasem można także wydłużać czas przebywania pod chłodną wodą.

Schładzanie ciała najlepiej zacząć od stóp i nóg, które są najmniej czułe na zmiany temperatury. Później można polewać wodą także ręce klatkę piersiową, plecy i twarz. Jeżeli chcesz zanurzać głowę, zrób to na samym końcu, gdyż właśnie przez nią tracimy najwięcej ciepła. Prysznic nie powinien trwać długo, by nie doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia organizmu, które będzie przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Dobry zimny prysznic na gorączkę

Chłodne okłady jako sposób na obniżenie gorączki u osób chorych były stosowane już przez nasze prababcie. W dzisiejszych czasach królują zimne prysznic. Nie są one jednak bezpieczne w każdym przypadku. Aby prawidłowo wykorzystać chłodny natrysk w celu zbicia gorączki, temperatura wody powinna być niższa o około 1-2 st. C niż aktualna ciepłota ciała!

Chłodniejsza woda najprawdopodobniej wywoła u chorego szok termiczny, który w skrajnym przypadku może przyczynić się do ustania akcji serca i zgonu. Należy także zanurzać się bardzo powoli. Nagła zmiana temperatury powoduje wzrost ciśnienia krwi, a co za tym idzie, podniesienie się ciepłoty ciała.

Zimny prysznic – przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z zimnego prysznica. Należą do nich m.in.:

  • nadczynność tarczycy,
  • choroby serca,
  • choroby układu moczowego
  • niedowaga,
  • zaburzenia metabolizmu,
  • zaawansowana ciąża,
  • zaawansowany wiek,
  • bezsenność (odradzany jest wieczorny zimny prysznic).

Przed regularnym korzystaniem z zimnych pryszniców zalecamy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości