mróz

  mróz

  Zima zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała. Czy będzie mroźna, a śnieg rozpieści nas w święta? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział klimatolog z TVN Meteo, Tomasz Wasilewski.

  W Tatrach spadł śnieg, a nad całą Polską powieje arktyczne powietrze. Będzie coraz mroźniej, a wiatr w górach będzie wiał z prędkością 80 km/h. Miłośnicy jesiennych wyjazdów powinni zabrać odpowiedni ekwipunek, by nie dać się zaskoczyć wyjątkowo chłodnej aurze.

  Ekstremalnie niska temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazują, że przebywanie na mrozie sprzyja zawałom serca. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Czy faktycznie tak jest? O zależności między niską temperaturą a zawałem serca rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Marcinem Grabowskim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Od kilku dni w Polsce zima przypomina o sobie - pada śnieg i jest mroźno, w niektórych miejscach temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera. O tym, że w takich warunkach łatwo o nieszczęście, przekonała się mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego. Kobieta wybrała się na zakupy i zostawiła w aucie 10-letniego syna. Musieli interweniować policjanci, którzy wydostali z samochodu przemarzniętego chłopca.

  "Bestia ze Wschodu", czyli wyż syberyjski, sprowadzi do Europy ekstremalnie zimne powietrze. Jak przewidują synoptycy, w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu. Zapowiada się też srogi mróz, w górach termometry pokażą -30 st. C. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

  Tej zimy w Polsce, z powodu wychłodzenia organizmu, zmarło już ponad 60 osób. Jak rozpoznać jego objawy, jakie kroki powinniśmy podjąć w takim przypadku, a czego należy kategorycznie unikać? Nasz gość, ratownik medyczny Ariel Szczotok, opowiedział nam również, jak radzić sobie w mniej drastycznych przypadkach np. gdy nasze dziecko zbyt długo bawiło się na mrozie.

  Mroźna aura Amerykanom nie straszna. Co więcej, mróz stał się dla nich pewnego rodzaju inspiracją. Mieszkańcy USA wymyślili nowy trend - modę na "wędrujące" zamrożone jeansy. Denimowe rzeźby pełnią funkcję dekoracji. Jak wam się podobają?

  W pierwszą niedzielę stycznia Pani Krystyna wracała do domu leśnymi drogami. Niestety nie dotarła do niego. Jej auto zaklinowało się na nasypie, a telefon się wyładował. Kobietę odnaleziono we wtorek. Była w stadium głębokiej hipotermii. Pomimo wysiłków lekarzy nie udało się jej uratować. Oto rekonstrukcja ostatnich dni życia Pani Krystyny i akcji ratunkowej.

  Kiedy jest mróz, zyskują na tym alergicy sezonowi oraz ci uczuleni na roztocza kurzu domowego - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. Zima, to dla alergików czas, kiedy mogą wreszcie odetchnąć. A co z tymi, którzy mają alergię na mróz? Czy rzeczywiście wystawiając na mróz dywany, koce i kołdry zabijamy roztocza i inne alergeny?

  Tomasz Jacyków, człowiek, który jest modny bez względu na pogodę, nawet wtedy, gdy Polskę paraliżuje mróz. Prezenterce pogody Agnieszce Cegielskiej zdradził, że "nic tak bardzo nie grzeje, jak naturalne futro". Stylista radzi, by ubierać się warstwowo i pamiętać o termicznych wkładkach do butów.