Burzom towarzyszą nie tylko rozświetlające niebo błyskawice i głośne grzmoty, ale także inne zjawiska pogodowe. Najlepszym tego dowodem jest fotografia udostępniona przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Na obrazie pochodzącym z chilijskiego obserwatorium uchwycono wyładowania elektryczne w postaci "czerwonych duszków". Ich widok może zachwycić każdego, nie tylko zdeklarowanych miłośników meteorologii.
Zorze polarne nazywa się również wiatrem słonecznym. Najprościej można określić je jako zjawiska świetlne, mające formę kolorowych łuków i wstęg rozciągających się na nocnym niebie.
Kilka dni temu Internet obiegło zdjęcie zrobione na hiszpańskiej plaży Gava. Na horyzoncie widać było "pływające miasto". O tym, jakie psikusy mogą nam spłatać oczy, opowiedział Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki i twórca kanału "Uwaga! Naukowy bełkot" na YouTube.
Kalima to niezwykłe zjawisko, które dotarło do Europy z Wysp Kanaryjskich. Będziemy mieli z nim do czynienia także w naszym kraju. Pył z Sahary może zasnuć niebo i ograniczyć widoczność. Sprawdź, gdzie i kiedy możemy się go spodziewać.
Widmo Brockenu nazywane bywa też zjawiskiem lub efektem Brockenu, a czasem górskim mamidłem. Pierwszy raz opisane zostało przez Johanna Esaiasa Silberschlaga, niemieckiego pastora i naukowca, który zobaczył je w 1780 roku na szczycie Brocken, w górach Harz w środkowych Niemczech.
Już dziś, za chwilę będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko astronomiczne. Zaćmienie słońca powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając tym samym światło słoneczne. W Warszawie całkowite zaćmienie nastąpi po godzinie 10.00 By je oglądać, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jak? Dorota i Marcin będą podziwiać zaćmienie słońca ze studia Dzień Dobry TVN. Bądźcie z nami!