Gwałtowne zmiany w pogodzie? Nadchodzi zjawisko SSW. Ostatni raz było 15 lat temu

Źródło: x-news/TVN Meteo
Prognoza pogody
Prognoza pogody
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Arktyczna zima czy ciepłe przedwiośnie? O tym, co nas czeka w pogodzie w najbliższych tygodniach, dowiemy się za kilkanaście dni, kiedy znane będą już konsekwencje tegorocznego SSW. Czym jest to nietypowe zjawisko?

SSW w pogodzie - definicja

SSW, czyli Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne jest uznawane za jedno z najbardziej gwałtownych zjawisk w pogodzie, które niesie za sobą szereg zmian atmosferycznych. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na nagłym wzroście temperatury w stratosferze, tj. w drugiej, licząc od powierzchni Ziemi, warstwie atmosfery planety.

Wspomniane ocieplenie może być znaczące i ma szansę ukształtować się w zaledwie kilka dni. Wówczas temperatura w stratosferze wzrasta nawet o 50 stopni Celsjusza.

Jak SSW wpływa na temperaturę na Ziemi?

Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne występuje zwykle od końca listopada do marca. W praktyce SSW sprawia, że struktura wiru polarnego ulega osłabieniu, a nawet dzieli się na kilka mniejszych części. Jak wiadomo, wir polarny odgrywa dużą rolę w przebiegu zimy na naszej półkuli, a znaczne zaburzenia w jego strukturze sprawiają, że w niektórych krajach ataki zimy mogą ulec znacznemu nasileniu i przedłużeniu. Ostatnie SSW ze znaczącym wpływem na atmosferę Ziemi miało miejsce w 2009 roku, dlatego też mówi się, że jest to zjawisko nietypowe.

O tym, czy tegoroczne SSW przyniesie srogą drugą połowę zimy czy może wczesne, ciepłe i pełne odwilży przedwiośnie, dowiemy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Na razie wiadomo, że Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne może przynieść w następnych tygodniach gwałtowne zmiany pogodowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: polsatnews.pl, pogoda.onet.pl, polarpedia.eu

Źródło zdjęcia głównego: Paulo Amorim/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości