Niecodzienne zjawisko na niebie zaskoczyło mieszkańców części Polski. Czym jest księżycowe halo?

Smuga światła na niebie.
Księżycowe halo uwiecznione na zdjęciach - co to za zjawisko?
Źródło: ClickAndPray Photography/Getty Images/Twitter
Księżycowe halo widoczne było nad Dolnym Śląskiem. Wedle przesądów to niezwykłe zjawisko ma zwiastować pogorszenie pogody. Jak jest naprawdę? Z czego wynika pojawienie się na niebie zachwycających smug światła?

Księżycowe halo uwiecznione na zdjęciach - co to za zjawisko?

Księżycowe halo to zjawisko optyczne w atmosferze, obserwowane wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Powstaje w wyniku załamania lub odbicia światła w kryształkach lodu tworzących pierzaste chmury piętra wysokiego - cirrus Jak czytamy na tvn24.pl, osobliwa zmiana na niebie może przyjmować rozmaite formy - od pojedynczego łuku aż po zachwycające barwne pierścienie.

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Widok księżycowego halo może zachwycić każdego, nie tylko oddanych miłośników obserwacji ciał niebieskich. Przekonali się o tym mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy mieli szansę podziwiać niezwykłe zjawisko w nocy z piątku na sobotę. Co ciekawe, efektowną smugę światła udało się uchwycić na zdjęciach. Autor kadrów podkreśla, że w bliskiej odległości od Księżyca, nisko pod jego tarczą, widoczny był także Mars.

Księżycowe halo a pogoda

Istnieje przesąd wskazujący na to, że pojawienie się na niebie księżycowego halo zwiastuje niepogodę. Jak wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl, Damian Zdonek, zjawisko można zaobserwować także na pogodnym niebie, dlatego trudno byłoby tworzyć na jego podstawie jakiekolwiek prognozy. Widoczność chmur cirrus informuje jednak o występowaniu prądów powietrznych w troposferze, które często związane są z nadchodzącym frontem ciepłym.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: as/dd/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ClickAndPray Photography/Getty Images/Twitter

podziel się:

Pozostałe wiadomości