Lodowe góry na Bałtyku - gdzie wystąpiły?
Zdjęcia oraz filmiki widzianych na Bałtyku torosów przesłali na Kontakt 24 czytelnicy tvn24.pl. Majestatycznie prezentujące się zwały lodu pojawiły się pod koniec tygodnia na południowej stronie Półwyspu Helskiego, a dokładniej w położonej koło Chałup Kuźnicy, gdzie w niedzielę zgromadzili się turyści.
- Mieszkam koło Pucka, akurat jechałem coś załatwić do Jastarni, kiedy zauważyłem ten widok i postanowiłem się zatrzymać. Wygląda to jak biegun północny albo Antarktyda. Sprawia wrażenie lodowego pasma górskiego i sięga nawet środka zatoki. Lód cały czas narasta. W tej chwili sięga już prawie do chodnika - zaznacza pan Władek, który na Kontakt 24 podzielił się zdjęciami spiętrzonej kry lodowej.
Nagranie przedstawiające to niezwykłe zjawisko przesłał natomiast pan Leszek. - W Kuźnicy jest to dość częste, mamy takie warunki atmosferyczne oraz położenie geograficzne, że wystarczy lód i odpowiedni kierunek wiatru, aby powstały te lodowe góry. Bez wątpienia jest to zjawisko, które przyciąga w ten rejon wielu turystów - ocenił mężczyzna.
Jedyne, co mógłbym dodać, to zwrócić uwagę, żeby ludzie nie wchodzili na te góry. Jest to fajny widok, ale znacznie lepiej i bezpiecznej jest go podziwiać patrząc z boku, oglądając, a nie wchodząc na lód, który w każdej chwili może się załamać i ciągnąć człowieka
Torosy nad Bałtykiem - jak powstają?
Torosy to spiętrzone kry lodowe, które powstają zwykle podczas odwilży, gdy prądy i wiatr kierują w stronę brzegu popękaną i podzieloną stałą pokrywę lodową. Jak podaje tvn24.pl, "w niedzielę w Kuźnicy duże ilości połamanego lodu piętrzyły się na wysokość nawet dwóch metrów".
Synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk wyjaśnia, że w trakcie ostatnich mrozów wody zatoki zamarzły szybciej niż te na otwartym morzu, a wiatr z kierunku południowego sprawił, że lód został zepchnięty na brzeg.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wyglądała zima stulecia? "Śniegu było tyle, że ludzie musieli kopać tunele"
- Pogoda na koniec stycznia i początek lutego. Czy zimowa aura dalej będzie się utrzymywać?
- Genialne patenty na śliskie buty. "Przed wyjściem wystarczy przetrzeć nim podeszwy"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fotoman-kharkov/Getty Images