Współczesne zimy, choć dla młodszych mogą wydawać się srogie, w porównaniu z tymi naprawdę mroźnymi sprzed dekad wypadają dość słabo. Kiedy odnotowano najniższe temperatury? - Ludzie spali pod kilkoma kołdrami - przypomina w Dzień Dobry TVN prezenter pogody Bartek Jędrzejak.
Zima stulecia - kiedy była?
W 1928 roku przez kilka tygodni termometry wskazywały 20 stopni poniżej zera. Tamtą zimę już wtedy nazywano zimą stulecia. - Najpierw zaatakowała Kraków, Małopolskę, potem cały kraj. Były takie miejsca jak Olkusz czy Żywiec, gdzie termometry wskazywały minus 41 stopni Celsjusza - opowiada Bartek Jędrzejak.
Prawdziwa zima stulecia przyszła jednak dopiero 50 lat później - w sylwestra 1978 roku. Śnieg padał bez przerwy przez kilka dni. - Nie pomagały koksowniki, nie pomagały uszatki, a ludzie w nocy w domach spali pod kilkoma kołdrami, bo woda w kaloryferach zamarzła - wyjaśnia Jędrzejak.
Srogie zimy we wspomnieniach
Od 2 do 7 stycznia 1979 roku zarządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania została zawieszona nauka w szkołach z powodu dużych opadów śniegu i mrozu. Jedną z uwielbianych zabaw dzieci była wówczas budowa igloo.
- Nie trzeba było iść do szkoły. Odwołali nam wszystkie lekcje, więc było "hurra" na całą wieś - mówi Adela Liberka.
- Chodząc do szkoły 7 kilometrów, byłam nie raz zasypana po uszy - wspomina w reportażu Dzień Dobry TVN Joanna Okręglicka.
- Śniegu było tyle, że ludzie, żeby gdzieś dojść, musieli kopać tunele. Ja akurat w tym czasie miałam termin porodu. Niestety pogotowie dojechać nie umiało i musiałam tym wąskim tunelem wyjść na tę drogę do pogotowia, żeby pojechać urodzić córkę - słyszymy z opowieści Teresy Glomb.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mandat za nieodśnieżony dach i sople - ile wynosi i kogo dotyczy?
- Zimowe spacery mogą być niebezpieczne. Wszystko ze względu na okiść. Co to za zjawisko?
- Co zrobić, gdy dziecko przemarznie na dworze? Ten błąd popełnia wielu rodziców
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn