Mandat za nieodśnieżony dach i sople - ile wynosi i kogo dotyczy?

sople
Mandat za nieodśnieżony dach i sople - ile i kogo dotyczy?
Źródło: Andrej Trnkoczy/Getty Images
Zima w pełni, a do tego w większości kraju jest śnieżnie i wciąż prognozowane są opady śniegu.  To może stwarzać liczne zagrożenia. Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim obuwiu czy oponach do samochodu, ale również o usuwaniu śniegu i sopli z dachu. Jakie mandaty grożą za zaniedbania w tej kwestii i kto może je dostać?

Zima

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Morsowanie czas zacząć
Morsowanie czas zacząć
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Kajaki zimą
Kajaki zimą
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Kożuchy jesień-zima 2022/23

Usuwanie śniegu i sopli z dachu - czyj to obowiązek?

Gdy tylko termometry zaczynają pokazywać ponad 0 stopni, zgromadzony na dachach śnieg się roztapia. Temperatura raz jest dodatnia, raz ujemna, a kapiąca woda szybko zamarza ponownie i zamienia się w sople, które mogą być wielkie, ciężkie i zaostrzone. Stanowią niebezpieczeństwo, jeśli zwisają nad miejscem, po którym poruszają się ludzie lub są zaparkowane samochody. Należy więc jak najszybciej usuwać powstałe sople, a także zalegający śnieg. Jest to obowiązek właścicieli i administratorów budynków. Jeśli nie są w stanie sami usunąć zagrożenia, powinni zabezpieczyć teren i wezwać firmę od usuwania lodu.

Śnieg zalegający na dachu - zwłaszcza płaskim o dużej powierzchni - może spowodować uszkodzenie budynku. Lodowe sople i nawisy śniegowe stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia - apelowało MSWIA.

Usuwanie śniegu i sopli z dachu - kiedy można wezwać straż pożarną?

Zdarza się, że o interwencję proszona jest straż pożarna. Strażacy informują jednak, że w tej sprawie należy zgłaszać się do właścicieli i administracji budynków. Podkreślają również, że interweniują wyłącznie wtedy, gdy problem dotyczy budynku użyteczności publicznej, np. szpitala czy szkoły, gdzie nie ma innego, alternatywnego wyjścia. Wówczas strażacy usuwają najbardziej zagrażające sople i nawisy śnieżne, np. wiszące nad wejściem, a resztę zabezpieczają do czasu przyjazdu zajmującej się tym firmy.

Mandat za nieusunięcie sopli i śniegu

Każdy z nas, jeśli dostrzeże tego typu zagrożenie na jakimś budynku, może to zgłosić jego administracji, ale też straży miejskiej czy policji. Policja problemu nie usunie, ale może wypisać mandat za zaniedbanie. Nieusuwanie sopli i zalegającego śniegu na czas może zostać ukarane mandatem w wysokości od 20 do 500 zł przez straż miejską. Policja może wystawić specjalną karę, która może wynieść nawet 1000 zł. Sprawa może także zostać skierowana do sądu, a wtedy można zostać ukaranym kwotą nawet 5 tysięcy złoty - podaje strefabiznesu.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl/forsal.pl/strefabiznesu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości