Zimą w słoneczne dni można zauważyć pewne zjawisko, które może wydawać się nietypowe. Zamarznięte jezioro czy ośnieżone trawniki nagle zaczynają parować. Oto ma miejsce sublimacja. Co ciekawe, jej mechanizm wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, a nawet psychologia przyswoiła sobie w nieoczywisty sposób to pojęcie. Czym jest sublimacja i kiedy zachodzi?
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Sublimacja – co to za zjawisko?
Sublimacja to zjawisko fizyczne, w którym substancja zmienia się ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Jest powszechnie stosowana w laboratoriach, ale także w przemyśle do oczyszczania czy wydzielania z mieszanin konkretnych substancji.
W przypadku wody możemy mówić o sublimacji, kiedy lód zamienia się w parę wodną z pominięciem stanu ciekłego. Do takiego zjawiska może dochodzić podczas przepływania ciepłych i suchych mas powietrza nad zamarzniętą wodą, ale również nad śniegiem czy szronem. W efekcie zmienia on stan skupienia i przechodzi w gaz, co może powodować powstawanie mgły lub wrażenie unoszenia się dymu.
Sublimacja a pranie, czyli "magiczny sposób" na szybkie suszenie
Zjawisko sublimacji można wykorzystać do szybszego suszenia prania zimą. Wystarczy mokre rzeczy wywiesić na zewnątrz i dać im nieco przymarznąć. Następnie zabrać z powrotem do domu i jeszcze zmrożone zacząć prasować. W taki sposób woda zacznie sublimować, a rzeczy nie tylko będą szybciej suche, ale także od razu wyprasowane!
Sublimacja w zabiegach medycyny estetycznej
Zjawisko sublimacji wykorzystywane jest również w medycynie estetycznej, jako "lifting bez skalpela" i bywa nazywana "czwartym stanem skupienia". Stosowana jest do usuwania przebarwień i zmian skórnych.
Sublimacja w psychologii
Pojęcie sublimacji znane jest również w psychologii, chociaż niewiele łączy je z fizycznym pojęciem. W dziedzinie nauk o psychice uznawany jest za nieświadomy mechanizm obronny. Sublimacja w psychoanalizie polega na przesunięciu nieakceptowanego popędu na twórczość. Jako przykład podaje się robienie babek z piasku przez dzieci jako rozładowanie popędu brudzenia się.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać
- Nietypowe zjawisko nawiedziło plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"
- Jak powstaje mgła i jakie są jej rodzaje?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: szybki_mop/iwiedza.net/mwclinic.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vicki Smith/Getty Images