Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać

Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - to za ich sprawą robi się ślisko. Co to za zjawiska?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Temperatury robią się coraz niższe i coraz częściej w nocy spadają poniżej zera. W efekcie wszelkie opady, czy to śnieg, czy deszcz powodują gołoledź. Jednak to nie one mogą być najniebezpieczniejsze, a krupa czy lodowy śnieg. Co to za zjawiska?

Gołoledź - kiedy na ulicach robi się ślisko

Duże wahania temperatury pomiędzy dodatnimi a ujemnymi, a także różne rodzaje opadów najczęściej powodują znaczną gołoledź. Nie tylko na drogach robi się niebezpiecznie, ale także chodniki zamieniają się niemal w lodowiska. Niebezpieczny jest także roztapiający się śnieg w ciągu dnia, ponieważ kiedy temperatura spada, zaczyna z powrotem zamarzać. Tym razem jednak w lód, a w efekcie robi się ślizgawica. 

Co powoduje gołoledź?

Gołoledź powstaje wtedy, gdy padający deszcz, mżawka lub nawet mgła, opada na podłoże o temperaturze poniżej zera. W efekcie drobiny wody rozpływają się po powierzchni i zamarzają, tworząc cienką warstwę lodu. Jest ona równa i gładka, a przy tym przeźroczysta.

Chociaż powszechnie stosuje się wymiennie termin ślizgawicy, to znaczy ona nieco co innego. Jest to zjawisko, które powstaje w wyniku zamarzania wody, która już pokrywa powierzchnię np. po odwilży. Kolejnym terminem jest również gołoledź pośniegowa, która powstaje na drogach. Spowodowana jest rozjeżdżaniem cienkiej warstwy śniegu, który ponownie zamarza w postaci cienkiej powłoki lodowej.

Niezależnie od nazwy i sposobu powstawania wszystkie te zjawiska są niezwykle niebezpieczne nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych.

Czym jest krupa?

Krupa jest rodzajem opadu atmosferycznego w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych. Ich średnica wynosi najczęściej od 2 do 5 mm, więc wygląda jak drobne kuleczki ze śniegu. Może być zupełnie porowaty i wtedy nazywa się krupą śnieżną, a ten z lodową otoczką - krupą lodową. Kuleczki są mniej białe niż śnieg, ale ze względu na swoją budowę, kiedy spadają na twardą powierzchnię, odbijają się. 

Czym są ziarna lodowe?

Na przełomie jesieni i zimy może także występować opad w postaci ziaren lodowych. Są to przeźroczyste kuleczki lodu o średnicy od 1 do 3 mm. Powstają w wyniku zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w trakcie opadania na ziemię. Inną nazwą tego zjawiska jest lodowy deszcz.

Marznący deszcz - co to za zjawisko?

Niebezpieczny jest także deszcz marznący, czyli taki, który po zetknięciu z podłożem, którego temperatura wynosi poniżej 0. Przy czym, aby wystąpiło to zjawisko, konieczne jest najpierw przejście deszczu przez ciepłe warstwy powietrza, a następnie w strefę temperatury poniżej 0, gdzie nie zamarza, a pozostaje w stanie przechłodzenia. Dopiero taki deszcz nazywa się marznącym. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości